Rozpad eurozóny by pre Nemecko znamenal stratu až desiatich percent hrubého domáceho produktu. Uviedol to člen tímu ekonomických poradcov nemeckej vlády, takzvanej „rady múdrych“, Lars Feld. Nebezpečný by podľa neho bol aj odchod samotného Grécka, pretože by priniesol veľké riziko nákazy ďalších ohrozených krajín cez finančné trhy.
Odhady päťčlennej rady nezávislých poradcov ukazujú na to, že hrubé pohľadávky Nemecka za eurozónu dosahujú okolo 3,5 bilióna eur. „Ak prejde podstatná časť toho do platobnej neschopnosti, povedie to k bankrotom malých a stredných firiem a ekonomika si to odnesie. Pokles by mohol dosiahnuť sedem až desať percent nemeckého HDP,“ povedal L. Feld podľa agentúry Reuters.
Odchod Grécka by z hľadiska rizík pre bankový systém nebol podľa „múdrych“ už taký zásadný. Podľa L. Felda však existuje stále veľké riziko, že takýto krok by viedol investorov k očakávaniu, že Atény budú nasledovať ďalšie ohrozené krajiny so všetkými dôsledkami pre ich solventnosť.
Týždenník The Economist tento mesiac vo forme fiktívneho listu vládneho poradcu kancelárke Angele Merkelovej odporučil, aby vzhľadom na vysoké riziko nákazy opustili menovú úniu spolu s Gréckom aj ostatné krízou postihnuté a okrajové krajiny, teda Portugalsko, Írsko, Cyprus a Španielsko. Obrana by sa potom sústredila na Taliansko ako jedného zo základných a politicky nenahraditeľných členov Európskej únie. Týždenník na základe analýzy výnosov a nákladov konštatoval, že ak sa eurozóna pod vedením Berlína k razantnému kroku neodhodlá, budú nemecké náklady pomoci krajinám v kríze už čoskoro prekračovať náklady rozpadu eurozóny.
Minister hospodárstva Philipp Rösler a kancelárka Angela Merkelová
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP