Vďaka úspešnej ukrajinskej protiofenzíve sa zvyšuje tlak na nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby prehodnotil svoje rozhodnutie neposielať Kyjevu tanky. Túto politiku začali spochybňovať aj jeho vlastní koaliční partneri.
Scholz si k dodávkam zbraní na Ukrajinu zachoval zdržanlivý postoj, keď tam síce poslal sofistikované kanóny a bojové vozidlá pechoty, ako aj salvové raketomety, no na hlavné bojové tanky nedošlo, napísali Financial Times.
Zatiaľ žiadne tanky
Slová nemeckého kancelára zopakovala v pondelok aj ministerka obrany Christine Lambrechtová, keď povedala, že žiadna iná krajina neposkytla ukrajinskej armáde tanky vyrobené na Západe „a s našimi partnermi sme sa dohodli, že Nemecko do toho nepôjde samo“.
Debakel ruských jednotiek na severovýchode Ukrajiny – najväčší vojenský neúspech Kremľa od marca, keď sa ruské sily museli stiahnuť z okolia Kyjeva a ukrajinského severu – však výzvam na zmenu politiky dodal silu. Predstavitelia čoraz väčšieho počtu členských štátov NATO v súčasnosti vyzývajú na veľké zvýšenie dodávok zbraní na Ukrajinu, pričom argumentujú, že dobre vyzbrojená ukrajinská armáda by mohla znovu dobyť ďalšie územia.
Zároveň poukázali na významnú úlohu, ktorú pri nedávnych úspechoch Ukrajiny na bojisku zohrali západné zbrane, ako sú napríklad americké salvové raketomety známe ako Himars. Analytici takisto varovali, že najnovší postup ukrajinských síl spôsobí ich preťaženie a ich predlžujúce sa zásobovacie línie budú viac zraniteľné. A práve to je karta, s ktorou hrajú tí, ktorí tvrdia, že Západ by mal Ukrajine poskytnúť hlavné bojové tanky, ako sú M1 Abrams, Challenger 2 alebo Leopard.
Potrebujú palebnú silu
„Na to, aby Ukrajinci znovu dobyli územia, potrebujú rýchlosť, ochranu a palebnú silu – a to môžete dosiahnuť iba kombináciou obrnených transportérov, delostrelectva, protivzdušnej obrany a tankov,“ povedala Claudia Majorová, analytička z nemeckého Inštitútu pre medzinárodnú politiku a bezpečnosť (SWP).