Nemecko sa od pondelka pripravuje na potenciálne trvalé zastavenie toku ruského plynu, pretože sa začnú práce na údržbe plynovodu Nord Stream 1. Ten privádza cez Baltské more plyn do Nemecka - najväčšej európskej ekonomiky, píše denník The Guardian.
Práce na potrubí s dĺžkou 1 220 kilometrov sú každoročnou udalosťou a vyžadujú si zatvorenie plynových kohútikov na desať až 14 dní. Ale nikdy predtým v desaťročnej histórii plynovodu sa Nemecko vážne nepýtalo, či sa kohútiky opäť otvoria.
Všetko sa môže stať
Robert Habeck, nemecký minister hospodárstva, sa nevyhýba obavám. V sobotu hovoril o „scenári nočnej mory“, ktorý by mohol nastať.
„Všetko je možné, všetko sa môže stať... Je možné, že plyn bude opäť prúdiť, možno viac ako predtým. Môže sa stať aj to, že nepríde nič... Musíme sa poctivo pripraviť na najhorší scenár a urobiť všetko pre to, aby sme sa pokúsili situáciu riešiť," povedal Habeck.
Pohotovostné plány
Pohotovostné plány sa pripravujú v celom Nemecku, ktoré sa obáva, že Moskva môže využiť príležitosť použiť plyn ako páku proti Západu vo vojne s Ukrajinou a natrvalo zastaviť dodávky.
Ruský plyn je životne dôležitý pre chod nemeckej ekonomiky, ako aj pre udržiavanie tepla vo väčšine domácností. Prietoky potrubím sa v posledných mesiacoch znížili a dosahujú približne 40 percent zvyčajných úrovní. Podľa Ruska môžu za to sankcie. Argumentuje tým, že mu bránia v prístupe k náhradným dielom.
Turbína z Montrealu
Kanada v sobotu po konzultácii s Nemeckom a Medzinárodnou agentúrou pre energetiku uviedla, že vydá dočasnú výnimku zo sankcií voči Rusku, aby sa z Montrealu mohla vrátiť opravená ruská turbína, ktorá je potrebná na vykonanie údržbárskych prác.
Kremeľ totiž v piatok uviedol, že po vrátení turbíny Rusku zvýši dodávky plynu do Európy. Ukrajina proti tomu však namietala s tým, že to pomáha udržiavať závislosť kontinentu od ruského plynu.
Kanadský minister prírodných zdrojov Jonathan Wilkinson však uviedol, že povolenie je „časovo obmedzené“ a pomôže „Európe v možnosti prístupu k spoľahlivej a cenovo dostupnej energii, keďže pokračuje v prechode od ruskej ropy a plynu“.
LNG a uhoľné elektrárne
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, 24. februára, Nemecko pracuje na znížení svojej závislosti od ruského plynu, a to aj výstavbou prístavov na skvapalnený zemný plyn (LNG).
V piatok prešla oboma komorami nemeckého parlamentu mimoriadna legislatíva s cieľom opätovne aktivovať zakonzervované uhoľné elektrárne napriek ich uhlíkovej intenzite.
Krátkodobým cieľom je pokúsiť sa doplniť zásobníky plynu, aby Nemecko zvládlo zimu. Momentálne sú naplnené na 63 percent, pričom cieľom je 90 percent do 1. novembra.
Dlhodobým cieľom je znížiť závislosť od plynu zvýšením výroby obnoviteľnej energie, čiastočne predefinovaním sektorov na sektory životne dôležité pre národnú bezpečnosť.
Uprednostnenie
Nemecký priemysel a domácnosti spotrebúvajú asi dve tretiny dodávaného plynu. Úrady už zverejnili plány, kto by bol uprednostnený v prípade, že by sa zastavil tok z Ruska. Na vrchole rebríčka sú nemocnice a pohotovostné služby, zatiaľ čo domácnosti figurujú nad väčšinou priemyselných podnikov.
Ale na lokálnejšej úrovni existujú pohotovostné plány zahŕňajúce všetko od zatvárania bazénov, vypínania pouličných lámp a semaforov až po ubytovanie občanov v internátoch. Provizórne kontajnery, ktoré boli nedávno určené pre pacientov s koronavírusom, boli opísané ako „teplé miestnosti“ alebo „teplé ostrovy“.