Nemecko pracuje na vybudovaní priemyselných kapacít na výrobu polovodičov, aj keď je to nákladný krok. Na záver dvojdňového festivalu Ada Lovelace o budúcnosti internetu to dnes povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.
„Je to nákladné, ale podľa mňa dôležité," citovala agentúra Reuters kancelára, ktorý hovoril o technologickej konkurencieschopnosti.
Európa napreduje v oblasti výroby čipov a polovodičov
Na konci augusta v prejave na Karlovej univerzite v Prahe Scholz vyhlásil, že Európa už v otázke výroby čipov a polovodičov dosiahla významný pokrok. „Napríklad Intel nedávno oznámil miliardové investície vo Francúzsku, Poľsku, Nemecku, Írsku, Taliansku a Španielsku. A to je obrovský krok k novej generácii nových mikročipov s nálepkou Made in Europe. A to je len začiatok," povedal. Dodal, že Európa sa musí stať priekopníkom v oblasti kľúčových technológií.
Nemecká vláda na začiatku mája oznámila, že chce prilákať výrobcov čipov podporou v objeme 14 miliárd eur.
Nedostatok čipov zasiahol celý svet
Čipy sú už dnes základnými komponentmi v priemysle, nezaobídu sa bez nich výrobcovia automobilov, telefónov, ale ani chladničiek, pračiek či budíkov. Význam čipov sa navyše zvyšuje s európskymi plánmi digitalizácie.
Ako sú mikročipy dôležité, to ukázal ich celosvetový nedostatok, ku ktorému prispel zvýšený dopyt po elektronike v čase pandémie choroby covid-19 a karanténne opatrenia s uzávermi, keď časť produkcie musela byť zastavená.