Budúca nemecká vláda by sa mala zamerať na zabezpečenie hospodárskeho rastu a vyhnúť sa zvyšovaniu daní, ktoré by zotavovanie ekonomiky z koronakrízy brzdilo. Uviedol to mníchovský ekonomický inštitút Ifo. V Nemecku sa v septembri budú konať parlamentné voľby.
„Daň z majetku v Nemecku by bola pre domácich i zahraničných investorov jasným signálom, aby v Nemecku nestavali žiadne nové továrne a byty a nekládli nové pracovné miesta," vyhlásil podľa agentúry DPA prezident inštitútu Clemens Fuest.
Nemecko plánuje v roku 2022 nový dlh v objeme 100 miliárd eur
Na udržanie štátneho dlhu pod kontrolou je podľa Fuesta okrem iného potrebné zlepšiť daňové podmienky pre súkromné investície, inovácie a zamestnanosť. Zároveň by sa mali prehodnotiť dotácie a štátne výdavky, ktoré nie sú zamerané na verejné investície.
Štátne programy na podporu dopytu považuje inštitút za nepotrebné. „Za koronakrízy sa zvýšili súkromné úspory. Preto možno po opätovnom otvorení uzavretých sektorov ekonomiky tak ako tak očakávať silný spotrebiteľský dopyt," povedal Niklas Potrafke, ktorý stojí na čele centra Ifo pre verejné financie.
Potrafke tiež uviedol, že platnosť takzvanej dlhovej brzdy zakotvenej v ústave môže ešte v budúcom roku zostať pozastavená. „Jej úplné odstránenie alebo trvalé pozastavenie by však bolo úplne zlým signálom," dodal.