Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmietol možnosť návratu Ruska do elitného zoskupenia G7 po tom, ako americký prezident Donald Trump nedávno navrhol opätovné prijatie Moskvy do tohto klubu vedúcich ekonomických mocností.

Príčinou vyradenia Ruska bola jeho anexia Krymu a intervencia na východe Ukrajiny," uviedol Maas v rozhovore pre pondelkové vydanie nemeckých denníkov Rheinische Post a General-Anzeiger. „Pokiaľ sa nevyrieši táto otázka, nevidím nijakú šancu," povedal Maas.

Návrat Ruska navrhol Trump v máji, keď oznámil plány na odklad každoročného summitu G7 do septembra v dôsledku koronavírusovej pandémie. Dodal, že zoznam pozvaných by rád rozšíril o Austráliu, Rusko, Južnú Kóreu a Indiu. Podľa Trumpových slov je „zdravým rozumom" pozvať na rozšírený summit G7 aj ruského prezidenta Vladimira Putina, pretože krajiny potrebujú rokovať s Moskvou, a to napriek jej politike na medzinárodnej scéne a ilegálnemu pripojeniu ukrajinského Krymu.

EBE 19 Tokio - Na snímke ľudia s ochrannými rúškami na tvárach v centre japonskej metropoly Tokia 9. júla 2020. Hlavné mesto Japonska Tokio zaznamenalo vo štvrtok 224 nových prípadov koronavírusovej infekcie. Ide o najvyšší denný počet prípadov od vypuknutia pandémie. FOTO TASR/AP
People wearing a protective face mask to help curb the spread of the coronavirus walk at Shibuya pedestrian crossing Thursday, July 9, 2020, in Tokyo.  The Japanese capital has confirmed more than 220 new coronavirus i
Neprehliadnite

Ázia bojuje s druhou vlnou pandémie. Krajiny opäť zavádzajú opatrenia

Rusko bolo v G7 (vtedy ešte G8) do roku 2014, keď došlo k zmieneným udalostiam. Maas vyhlásil, že vzťah s Ruskom je momentálne komplikovaný. „Rusko samotné môže najviac prispieť k otvoreniu týchto dverí," podotkol Maas na margo myšlienky opätovného prijatia Moskvy do skupiny G7, ktorú tvoria Spojené štáty, Kanada, Nemecko, Japonsko, Francúzsko, Británia a Taliansko.

Nemecko momentálne zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie a podieľa sa na diplomacii zameranej na ukončenie konfliktoch v daných troch krajinách. Nemecko je zároveň nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Správu priniesla stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na tlačové agentúry DPA a Reuters.