Berlín má podľa denníka námietky k článkom o právnej ochrane pre firmy investujúce v 28 členských štátoch únie. Podľa kritikov by investorom mohli umožniť minimálne pozmeniť zákony, napísala agentúra Reuters.

Nemecká spolková vláda podľa nemenovaných diplomatických zdrojov dohodu tak, ako „je v súčasnosti vyjednaná“, nemôže podpísať. Články v zmluve s Kanadou sú pritom podobné klauzulám v pripravovanej dohode s USA, napísal denník.

„Dohoda o voľnom obchode s Kanadou je testom dohody s USA,“ uviedol podľa denníka nemenovaný vysokopostavený úradník Európskej komisie. Keď bude dohoda s Kanadou zamietnutá, „tak je mŕtva aj tá s USA“, uviedol vraj zároveň.

Nemecké ministerstvo hospodárstva sa na otázku agentúry Reuters odvolalo na reakciu námestníka tohto úradu na otázku poslanca za nemeckých Zelených.

„Nemecká vláda nepovažuje za nevyhnutné zmluvné klauzuly o ochrane investorov, a to vrátane klauzúl o prípadoch arbitráží medzi investormi a štátom, v prípade štátov, ktoré garantujú pevný právny systém a dostatočnú právnu ochranu zo strany nezávislých súdov,“ napísal podľa Reuters námestník ministra Stefan Kapferer.

Brusel tvrdí, že bez týchto klauzúl nebudú kanadské spoločnosti v Európe investovať.

Süddeutsche Zeitung napísal, že štáty EÚ dostanú začiatkom budúceho týždňa text dohody na preskúmanie. Aby vstúpila do platnosti, musia ju podpísať všetky členské štáty EÚ.

Obe dohody sa usilujú o zníženie bariér vzájomného obchodu na oboch stranách Atlantiku. Dohoda s Kanadou by mohla zvýšiť objem bilaterálneho obchodu o pätinu na 26 miliárd eur ročne. Chystaná dohoda s USA je ambicióznejšia a ak k nej obe strany dospejú, mohla by pokrývať tretinu svetového obchodu a skoro polovicu svetovej ekonomiky.