Nemecko bude dlhodobo investovať do armády dve percentá hrubého domáceho produktu ročne, už teraz na to pripravuje svoj rozpočet. V utorok to pred odletom na začínajúci summit Severoatlantickej aliancie vo Washingtone vyhlásil spolkový kancelár Olaf Scholz. Povedal tiež, že po roku 2028 bude armáda dostávať ročne 80 miliárd eur, čo je o 28 miliárd eur viac ako má v rozpočte na tento rok.
Dvojpercentný záväzok
„Armáda môže počítať s tým, že Nemecko v najbližších rokoch bude vždy dodržiavať aliančnú kvótu dvoch percent,“ povedal Scholz o investíciách do obrany.
Nemecko kvótu tento rok dodrží, a to vďaka špeciálnemu zbrojnému fondu s objemom 100 miliárd eur. Tento fond, ktorý stojí mimo štátneho rozpočtu, Nemecko zriadilo po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Podľa Scholza bude fond do roku 2027 vyčerpaný, spolková republika ale posilní zbrojárske investície v bežnom každoročnom rozpočte.
Výzva na pomoc Ukrajine
Scholz na samite NATO povedal, že schôdzka sa koná v čase, keď v Európe opäť zúri vojna. V tejto súvislosti ubezpečil Ukrajinu, že na pomoc Nemecka v obrane pred ruskou inváziou sa môže naďalej spoliehať. „A to pokiaľ to bude potrebné,“ povedal. Zároveň vyzval ostatné krajiny, aby pomohli posilniť ukrajinskú protivzdušnú obranu. Nemecko odovzdalo Ukrajine tretí systém protivzdušnej obrany Patriot a bolo by rado, keby aj ďalšie krajiny poslali na Ukrajinu ďalšie takéto komplety.
Spojené štáty tento rok čakajú prezidentské voľby, v ktorých sa o znovuzvolenie uchádza Joe Biden. Osemdesiatjedenročný prezident teraz čelí vnútrostraníckym debatám, či by sa pre vek a mentálnu spôsobilosť mal o úrad opäť uchádzať. Jeden z novinárov sa Scholza na Bidenov zdravotný stav v súvislosti so samitom NATO opýtal, ale kancelár uviedol, že o prezidentovej kondícii nepochybuje.
„Z početných telefonických rozhovorov s americkým prezidentom viem, že samit spoločne s nami veľmi dobre a dôkladne pripravil,“ reagoval Scholz.