„To, či tak budeme musieť urobiť, ešte v súčasnosti nie je známe," povedal v utorok nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. TASR o tom informuje na základe správ z webovej stránky týždenníka Der Spiegel a agentúry Reuters.

Jedna vakcína môže podľa neho zabrániť nákaze a takisto zastaviť nástup ochorenia alebo ho oddialiť. Nemecko si objednalo vakcíny od spoločnosti Bavarian Nordic so sídlom v Dánsku, spresňuje Reuters.

Lauterbach podľa Der Spiegel nepredpokladá, že by sa z nákazy opičími kiahňami v Nemecku stal rozsiahly problém v oblasti zdravotníctva.

„To, čo teraz s opičími kiahňami zažívame, nie je začiatok novej pandémie," povedal. Aj napriek tomu je podľa jeho slov potrebné pristupovať k súčasným ohniskám nákazy s vážnosťou.

Osoby, ktoré sa nakazia opičími kiahňami, by mali podľa Lauterbacha podstúpiť najmenej 21-dňovú izoláciu. Minister doplnil, že podmienkou ukončenia izolácie je, aby infikované osoby nemali žiadne symptómy.

Izolácia v rozsahu 21 dní sa „naliehavo odporúča" aj pre kontaktné osoby nakazených.

„V raných fázach epidémie je potrebné reagovať tvrdo a skoro," povedal Lauterbach.

Dané odporúčanie prijal rezort zdravotníctva v súčinnosti s Inštitútom Roberta Kocha (RKI). Dôkazy o infekciách opičích kiahní už hlásili viaceré spolkové krajiny vrátane Saska-Anhaltska, Bádenska-Württemberska, Berlína a Bavorska. Zároveň prebieha analýza vzoriek ďalších osôb a dohľadávanie kontaktov nakazených.

Ďalšie dôležité správy

KK18 - Na snímke z roku 1997, ktorú poskytlo CDC počas vyšetrovania epidémie opičích kiahní v Konžskej demokratickej republike (KDR), sú ruky pacienta s opičími kiahňami, na ktorých sa objavuje charakteristická vyrážka počas rekonvalescencie. Prípady opičích kiahní v posledných týždňoch zaznamenali  v Británii, Belgicku, Portugalsku, Španielsku a Taliansku, ako aj v Kanade a Spojených štátoch. V piatok prvý prípad nákazy hlásila aj Austrália. Opičie kiahne sú zriedkavá vírusová infekčná choroba
Neprehliadnite

Prvý prípad opičích kiahní hlási už aj susedné Česko