Nemecko by sa malo vzdať cieľa ukončiť prevádzku uhoľných elektrární do roku 2030, ak nebude schopné zaručiť dostatok lacnej elektriny. V rozhovore, ktorý zverejnil denník Kölner Stadt-Anzeiger, to v stredu povedal nemecký minister financií a šéf jednej z koaličných strán Christian Lindner.

Lindner v rozhovore nepriamo kritizoval dotácie, ktoré pre priemyselné podniky chystá jeho vládny kolega, minister hospodárstva a popredný predstaviteľ Zelených Robert Habeck. Tie by mali firmám pomôcť vyrovnať sa s dôsledkami prechodu na nízkoemisné hospodárstvo. Podľa Lindnera nakoniec dotácie rovnako musia firmy alebo občania zaplatiť.

„Jednoducho povedané, energia je drahá, keď je jej málo. To je dôvod, prečo nie je vhodný čas na zastavenie elektrární,“ povedal v rozhovore minister financií. Podľa neho by sa Nemecko malo „vzdať sna“ o vyradení uhoľných elektrární z prevádzky do roku 2030, ak nebude dostatok cenovo dostupnej elektrickej energie.

Sociálni demokrati, Zelení a liberáli sa v koaličnej zmluve dohodli, že sa budú snažiť urýchliť koniec používania uhlia na výrobu elektrickej energie z roku 2038 na rok 2030, pripomína stanica Deutsche Welle.

Podľa Lindnera by odklad konca používania uhlia na výrobu elektriny pravdepodobne nemal dopad na životné prostredie. Emisie, ktoré by nevyužilo Nemecko, by podľa Lindnera mohla využiť iná členská krajina, napríklad Poľsko. Podľa neho to umožňujú unijné pravidlá.

Lindnerove výroky kritizovali ekológovia aj predstavitelia ostatných vládnych strán. Hovorca Zelených uviedol, že nemecká vláda stále pracuje na skoršom konci využitia uhlia v energetike. Podľa podpredsedu poslaneckého klubu sociálnych demokratov Matthiasa Mierscha potom vláda musí pripraviť opatrenia, ktoré umožnia rýchlejší rast využitia obnoviteľných zdrojov.

Podľa nemeckého štatistického úradu v roku 2022 predstavovalo uhlie tretinu elektrickej energie vyrobenej v Nemecku. Išlo o najvýznamnejší zdroj elektrickej energie v minulom roku.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 archív Bremerhaven - Na archívnej snímke zo 6. januára 2022 kontajnerová loď v prístave v Bremerhavene na severe Nemecka. Prebytok zahraničného obchodu Nemecka v minulom roku klesol, keďže globálna kríza v dodávateľských reťazcoch brzdila export, a to aj v kľúčovom automobilovom sektore. FOTO TASR/AP 

ARCHIV - 06.01.2022, Bremen, Bremerhaven: Schiffe liegen am Container-Terminal Bremerhaven. Der deutsche Export hat sich im vergangenen Jahr aus dem Coronatief herausgearbeitet. (zu dpa «Sta
Neprehliadnite

Nemeckým technologickým firmám sa skomplikoval export do Číny. Brzdia ho pomalé colné procesy