Vracanie utečencov do krajiny, kde vstúpili do EÚ, predpokladajú európske dohody, Berlín ich však tento rok v auguste prestal uplatňovať pre utečencov zo Sýrie. Zatiaľ nie je jasné, kedy konkrétne sa Nemci k predchádzajúcej praxi vrátia.
„Nemecko má za cieľ vrátiť sa k riadnemu azylovému konaniu. K tomu patrí aj to, že sa stanoví, ktorý členský štát je pre vedenie azylového konania príslušný,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra.
Ministerstvo podľa neho už v októbri poverilo Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF), aby začal znova uplatňovať príslušné európske ustanovenia aj pre utečencov zo Sýrie. Presný termín hovorca neuviedol.
Nemecko ustúpilo od uplatňovania dublinskej dohody, ktorá stanovuje európske pravidlá pre zaobchádzanie so žiadateľmi o azyl, v druhej polovici augusta. Krajina tak reagovala na katastrofálnu situáciu v Maďarsku, kde sa na budapeštianskej stanici hromadili tisíce utečencov, ktorí sa snažili dostať do Nemecka.
Následne prudko vzrástol počet ľudí, ktorí cez nemecké úrady žiadajú o azyl. Od začiatku septembra prešlo hranice z Rakúska do Bavorska 400-tisíc migrantov.
Ak sa Nemecko vráti k uplatňovaniu dublinskej dohody, znamenalo by to, že veľa utečencov prevezie do Grécka, Bulharska, Rumunska alebo Chorvátska. V prvej polovici roka, keď boli pravidlá ešte oficiálne v platnosti, však krajina takto vrátila len 108 Sýrčanov. Nemecko sa najmä zdráhalo vracať utečencov do Grécka, kde je v dôsledku dlhovej krízy katastrofálna situácia v starostlivosti o utečencov.
Zámer konzervatívneho ministra vnútra Thomasa de Maizièra však kritizovali zástupcovia vládnej sociálnej demokracie. Podľa nich minister vopred neupozornil ostatných členov vlády na pripravovaný návrat k dublinskému systému a jeho postup vyvolá chaos pri riešení utečeneckej krízy v Nemecku.