Lídri Európskej únie sa dohodli na potrebe posilnenia konkurencieschopnosti, ale zatiaľ je predčasné hovoriť o zhode na nástroji. Slovenská premiérka Iveta Radičová to povedala pri odchode zo zasadnutia mimoriadnej Európskej rady Bruseli po tom, ako skončila diskusie o čerstvom návrhu nemecko-francúzskeho Paktu konkurencieschopnosti.

Nemecko a Francúzsko pripravujú balík návrhov, ktoré by mali zabezpečiť užšiu ekonomickú a fiškálnu spoluprácu štátov menovej únie a tiež odstrániť rozdiely v 17-člennej eurozóne. K balíku by však dobrovoľne, v prípade záujmu mohol pristúpiť ktorýkoľvek iný členský štát únie, ktorý nemá za svoju menu euro.

,,Chceme posilniť konkurencieschopnosť Európy a jej hospodárstva. Súčasne chceme zabezpečiť zblíženie jednotlivých európskych ekonomík," vyhlásil N. Sarkozy. Podľa neho obe najväčšie ekonomiky bloku pripravili návrh balíčka opatrení, ktorý by mal Európe pomôcť dosiahnuť tento cieľ.

V návrhu "paktu" sa hovorí o šiestich ekonomických oblastiach, ktoré by sa mali medzi štátmi eurozóny zbližovať. Berlín a Paríž chcú odstrániť systém indexovania miezd, ale aj dospieť k dohode o vzájomnom uznávaní kvalifikácií a diplomov za účelom posilnenia mobility pracovných síl. Kancelárka A, Merkelová navrhuje zmeny aj v daňových systémoch a chce vyvinúť snahu ,,na vytvorenie jednotnej porovnávacej základne pre podnikové dane".

Podľa platného nemeckého modelu plánuje kancelárka zaviesť dlhovú brzdu  či strop a to až do samotných ústav jednotlivých krajín. Šiestym bodom, s ktorým počíta A. Merkelová, je vytvorenie národných krízových mechanizmov pre banky. Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová informovali, že 17 štátov eurozóny sa spoločne so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom na osobitnom summite do konca marca dohodne, ktoré body budú zahrnuté v návrhu paktu konkurencieschopnosti. Nemecko chce sprísnenie rozpočtovej disciplíny prijať najneskôr do júna tohto roka. Šiestym bodom, s ktorým počíta A. Merkelová, je vytvorenie národných krízových mechanizmov pre banky.

,,Je potrebné hľadať posilnenie konkurencieschopnosti a mechanizmov - politicky, filozoficky tu je zhoda. Druhý rozmer, už konkrétna podoba koordinácie, tam zhoda nie je. Riešenie presných návrhov - čo koordinovať a čo nie, sa momentálne presunú do úrovne expertov," uviedla predsedníčka vlády SR. Radičová vyjadrila ochotu rokovať o jednotlivých predostretých princípoch a ani na jednu podmienku z paktu nepovedala kategoricky "nie".

Podľa nej si však takýto koncept bude vyžadovať korekcie a vyjednávania, kým sa dostane do aplikovateľnej podoby. ,,Napríklad vek odchodu do dôchodku nie je možné posudzovať bez ohľadu na to, aká je stredná dĺžka dožitia v krajine. Skôr by išlo o mechanizmus, ako by sa tieto dve veličiny posudzovali a v akej forme by mohla existovať koordinácia. Pokiaľ by to ale bolo napríklad v polohe zvýšiť vek odchodu do dôchodku na 65 rokov, tak tu musím povedať nie," opísala slovenský postoj premiérka.

Rovnaký prístup podľa premiérky platí o daniach.  ,,Nejde o zvýšenie alebo zníženie daní, ale či sa bude zohľadňovať šírka záberu daní a podobne," dodala I. Radičová.

Na energetickom summite nakoniec lídri krajín prebrali ku koncu iniciatívu témy o budúcnosti eurozóny. I. Radičová vidí z mimoriadneho februárového stretnutia lídrov dvadsaťsedmičky ďalšie dva podstatné výstupy. ,,Schválenie priority plynového prepojenia sever-juh a tým zvýšenie našej energetickej bezpečnosti. Druhým je stanovisko k situácii v Egypte a Tunisku," zhrnula jednodňový pobyt v Bruseli I. Radičová.

Ilustračné foto na titulke -Flickr.com