Nemecké ministerstvo financií dnes dôrazne odmietlo návrh na nový spoločný dlh Európskej únie. Krok, ktorý podporuje Francúzsko, juhoeurópske krajiny či predseda Európskej rady Charles Michel, nie je podľa Berlína potrebný a vyslal by trhom zlý signál. Informovala o tom agentúra Reuters.
„V čase rastúcich úrokových sadzieb a vysokej inflácie musí Európska únia vysielať signály v prospech fiškálnej stability, nie v prospech dlhových nástrojov,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Podľa rezortu by prípadný dlh viedol k strate dôvery na medzinárodných finančných trhoch a pôsobil by proti sprísňovaniu menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ktorej cieľom je skrotiť infláciu.
EÚ zatiaľ využila len zlomok prostriedkov z fondu obnovy po pandémii covidu-19, pripomenulo nemecké ministerstvo. Podobne sa vyjadril aj nemecký kancelár Olaf Scholz, podľa ktorého by sa pred diskusiou o novom financovaní mali najprv použiť prostriedky zo spomínaného fondu.
Zriadenie nového fondu
Návrh záverov februárového summitu lídrov EÚ počíta so zriadením nového fondu, ktorý by v reakcii na masívne americké a čínske dotácie podporil obzvlášť zelené a digitálne európske projekty. Najmä Francúzsko či juhoeurópske krajiny sa o fonde vyjadrujú pozitívne, holandský premiér Mark Rutte myšlienku na vznik fondu v utorok jednoznačne odmietol.
V navrhovaných záveroch summitu vyzývajú lídri Európskej komisie, aby rýchlo predložila návrh Európskeho fondu suverenity, ktorý má „podporiť investície do strategických oblastí“.
Holandsko a Česká republika zaujali odmietavý postoj
„Nemyslím, že by sme potrebovali nejaké nové investície. Tým mám na mysli dotácie, alebo dokonca aj úvery,“ povedal v utorok holandský premiér Rutte bruselskému spravodajcovi denníka Financial Times. Podobne kriticky sa k novej pôžičke minulý týždeň vyjadril aj český minister financií Zbyněk Stanjura.