V Nemecku sa diskutuje o tom, kto bude mať v prípadnej energetickej kríze prioritu, či firmy, alebo spotrebitelia. Dnes to uviedol ekonomický denník Financial Times (FT).

Každý bude musieť znížiť spotrebu

Najväčšia európska ekonomika sa pripravuje na to, že Rusko ukončí dodávky plynu. Podľa únijných pravidiel majú v prípade nedostatku suroviny prednosť domácnosti a kritická infraštruktúra, napríklad nemocnice či domovy seniorov.

Doterajší prístup, ktorý bol podľa ministra hospodárstva Roberta Habecka koncipovaný na krátkodobý výpadok, ale nemecká vláda prehodnocuje. Z politických a hospodárskych kruhov sa ozýva, že časť bremena by mali niesť aj domácnosti.

„Ak bude nedostatok plynu, každý bude musieť znížiť spotrebu - aj domácnosti," povedal FT predseda strojárskeho zväzu VDMA Karl Haeusgen.

„Celý tento prístup, že domácnosti majú prednosť a priemysel si jednoducho musí vystačiť, nefunguje. Priemysel je pre spoločnosť životne dôležitý," pokračoval.

Mohli by sa ocitnúť v recesii

Podobne sa k veci stavia aj šéf špecializovaného výrobcu chemikálií H & R Detlev Wösten. Prideľovanie energií firmám ako tá, ktorú riadia, by podľa neho vyvolalo v nemeckej ekonomike masívnu krízu.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom, nad ktorou má kontrolu Kremeľ, v polovici júna začala obmedzovať kapacitu plynovodu Nord Stream 1 na súčasných zhruba 40 percent pôvodného stavu. Plynovod, ktorý je hlavnou trasou pre dodávky ruského zemného plynu do EÚ, teraz prechádza pravidelnou údržbou. Trvať by mala do 21. júla a najmä v Nemecku sa objavujú obavy, že Gazprom prevádzku plynovodu po odstávke neobnoví.

Ak by sa tak stalo, Nemecko by nestačilo naplniť do zimy zásobníky, a priemysel by sa pri spotrebe energií nevyhol prídelovému systému. To by viedlo k obmedzeniu produkcie alebo až k zastaveniu prevádzok. Ekonómovia sa domnievajú, že v takom prípade by sa najväčšia európska ekonomika mohla ocitnúť v recesii.

Firmy sa preto pozerajú po alternatívnych surovinách, ale možnosti sú obmedzené. Wösten uviedol, že spoločnosť H & R môže nahradiť iba 25 percent svojej spotreby plynu uhlím a ropou.

„Pre nás je plyn absolútne nenahraditeľný, prinajmenšom v strednodobom horizonte," povedal.

H & R vyrába okrem iného vosk, emulzie, vazelínu, káblové zmesi a motorové oleje, ktoré sa používajú v rade odvetví - od farmácie cez potravinárstvo až po automobilový priemysel. „Máme osobitnú zodpovednosť za udržanie stabilných dodávok našim zákazníkom," uviedol Wösten.

Musia prísť s novými opatreniami

Minister hospodárstva Robert Habeck minulý týždeň vyzval na prehodnotenie pravidiel stanovovania priorít. Tá bola podľa neho navrhnutá len pre krátkodobé problémy, ako je výpadok elektrárne, a nie pre scenár, ktorému čelí Nemecko v poslednom čase.

„Možno teraz hovoríme o prerušení tokov plynu, ktoré budú trvať mesiace," povedal. V takejto situácii by podľa neho museli prispieť svojím dielom aj domácnosti, pretože dlhodobé narušenie priemyselnej výroby by malo masívny dopad na zásobovanie.

„Nie je spôsob ako sa s týmto prípadným nedostatkom plynu vysporiadať bez zapojenia bežných občanov," uviedol hovorca ministerstva hospodárstva Robert Säverin. Domácnosti by museli kontrolovať, či skutočne potrebujú udržiavať miestnosti na určitej teplote, dodal.

Po Habeckovi sa ozval prezident Zväzu nemeckého priemyslu (BDI) Siegfried Russwurm. V pondelok povedal, že pravidlá pre stanovovanie priorít už nie sú vhodné. „Úrady v Berlíne a Bruseli musia prísť s novými opatreniami pre novú, tvrdú energetickú realitu", ktorej čelíme, povedal. „To by prinútilo všetky časti spoločnosti, aby hrali svoju úlohu podľa svojich možností," dodal.

Tento argument sa však presadzuje aj mimo priemyselného sektora. Popredná charitatívna organizácia Caritas napríklad uviedla, že obyčajné uprednostňovanie domácností nie je správnou reakciou. „My potrebujeme plyn na výrobu základných potravín, ako je mlieko a základné lieky," uviedla. „Bez plynu nebudú ani zásoby krvi pre ťažko zranených. "

Ďalšie dôležité správy

WA 35 Lubmin - Na snímke tabuľa s nápisom Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v priestore plynovodu v Lubmine na severozápade Nemecka v utorok 22. februára 2022. Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok oznámil, že Nemecko až do odvolania zastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na úplné odstavenie plynovodu Nord Stream 2. Podľa ukrajinského lídra
Neprehliadnite

Nord Stream 1 sa znovu spustiť nemusí, znie z Európskej komisie