Nemecká vláda sa chystá Ukrajine prenechať ďalšie húfnice na obranu proti ruskej agresii. Píše o tom dnes agentúra DPA, ktorá informáciu získala od zdrojov z nemeckého ministerstva obrany. Rokovania o tom Berlín vedie s Holandskom a jedným ďalším európskym partnerom.

Pomoc v čase defenzívy

Ukrajina doteraz dostala sedem samohybných húfníc PzH 2000 z Nemecka a päť z Holandska. Kyjev však dal najavo, že by s 18 húfnicami, teda ešte šiestimi navyše, bol schopný vyzbrojiť jeden kompletný delostrelecký prápor. V Berlíne je vôľa žiadosť splniť, ak sa na dodávkach budú podieľať aj ďalší partneri, informuje DPA. Samotné Nemecko by tak dodalo tri alebo len dva ďalšie systémy.

Ukrajinská armáda sa ocitá najmä na východe krajiny čoraz viac v defenzíve, predovšetkým kvôli materiálnej prevahe útočníka. Po niekoľkotýždňových bojoch dnes podľa dostupných informácií ukrajinskí vojaci začali sťahovanie zo strategicky dôležitého mesta Severodoneck.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová už minulý týždeň v Spolkovom sneme oznámila, že po dodaní 12 nemecko-holandských húfnic budú nasledovať ďalšie systémy. Spomenula salvový raketomet Mars II, ktorého majú po troch kusoch poskytnúť Nemecko a Británia a štyri kusy Spojené štáty. Príslušný výcvik Ukrajincov sa má začať v júli.

Potrebné systémy aj munícia

Ukrajinská vláda žiada rýchle dodávky ťažkých zbraní. „Naliehavo vyzývam Nemecko a ďalších partnerov na urýchlenie dodávok ťažkých zbraní," povedal denníku Bild ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. „Robia skutočný rozdiel. Každý kus nás posilňuje a umožňuje nám priblížiť sa dni, keď budeme môcť vyhrať mier pre nás a pre celú Európu," povedal šéf ukrajinskej diplomacie.

Najviac teraz Ukrajina údajne potrebuje pásové raketomety MLRS a delostrelecké systémy kalibru 155 milimetrov. „Je pravda, že munícia sovietskeho kalibru dochádza, ale naše stavy munície kalibru NATO sa rýchlo zväčšujú. Potrebujeme viac systémov, aby sme ich mohli nasadiť," dodal Kuleba.

Nemecká vláda čelila tvrdej kritike zo strany pobaltských krajín alebo napríklad Poľska, ktoré považujú jej podporu Ukrajine za príliš váhavú. Berlín spočiatku dodával len obranné zbrane, nakoniec sa ale rozhodol k dodávkam ťažkej techniky a na konci apríla ohlásil, že Kyjevu poskytne okrem iného samohybné protiletecké systémy Gepard.

Ďalšie dôležité správy

A US-made HIMARS (High Mobility Advanced Rocket System) fires at a target during the highlight of the 11-day joint US-Philippines military exercise dubbed
Neprehliadnite

Američania pošlú na Ukrajinu aj raketové systémy stredného doletu HIMARS