Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý tvrdošijne odmieta navštíviť Kyjev, je od marca pod ťažkou paľbou za to, že otáľa s dodávkou tankom ukrajinským ozbrojeným silám, píše Politico.

Keď Scholz v apríli podľahol nátlaku a sľúbil, že nejaké ťažké zbrane Nemecko predsa len Ukrajine pošle, prekvapil Ukrajincov, spojencov aj expertov svojím rozhodnutím, že to budú samohybné protilietadlové kanóny, o ktoré Kyjev nežiadal, pričom naďalej odmieta dodať Ukrajine bojové tanky a bojové vozidlá pechoty. Práve o tie Ukrajina Západ naliehavo žiada.

Scholza pokarhal aj Duda

Najnovšie Scholza pokarhal poľský prezident Andrzej Duda, ktorý obvinil nemeckú vládu, že porušila sľub poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá práve vstúpila do štvrtého mesiaca intenzívnych bojov proti ruskému agresorovi. Poľsko poslalo na Ukrajinu 200 svojich tankov a spoliehalo sa na Berlín, že ich nahradí modernými nemeckými ekvivalentmi, povedal Duda, pričom dodal, že Nemecko nedodržalo slovo.

Scholz si za svoju neochotu dodať zbrane vyslúžil kritiku aj zvnútra koalície, ktorá je zložená z jeho Sociálnodemokratickej strany (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP).
„Kritika z poľskej strany je pochopiteľná,“ povedal Anton Hofreiter, poslanec Bundestagu za Zelených a šéf parlamentného Výboru pre európske záležitosti. „Nemecko má v EÚ už aj tak zlú povesť, pretože pretože sa príliš málo koordinujeme s našimi európskymi partnermi,“ dodal.

Tanky chceli ešte pred konfliktom

A v čase, keď sa ukrajinská armáda snaží zastaviť novú ruskú ofenzívu v Donbase, tlak na Nemecko sa stupňuje a ozývajú sa nové hlasy, aby svoju pomoc Ukrajine zintenzívnilo.

Ešte pred začiatkom ruskej invázie Ukrajina naliehavo žiadala Nemecko, ktoré je piatym najväčším exportérom zbraní na svete, aby jej dodalo bojové vozidlá pechoty Marder a bojové tanky Leopard. Ale „chýba tu politická vôľa skutočne niečo urobiť,“ povedal pre Politico ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk.

Náročná obsluha

Nemecká vláda predložila viacero argumentov, prečo požiadavky Kyjeva nemôže splniť, pričom najprv tvrdila, že nemôže posielať zbrane do oblastí konfliktu, a následne Scholz koncom februára povedal, že obsluha nemeckých tankov je pre ukrajinských vojakov príliš náročná a vyžadovala by si dlhý výcvik.

Berlín tiež argumentoval, že nemôže Ukrajincom poskytnúť žiadne tanky zo svojich vlastných rezerv. Nemecké zbrojovky ako Rheinmetall však tvrdia, že by mohli Ukrajincom poskytnúť vyradené tanky zo svojich vlastných zásob, ak im to vláda povolí.

Lepšie sú ruské tanky

Namiesto poslania tankov na Ukrajinu Berlín navrhol, že dodá Leopardy a Mardery svojim partnerom na východnom krídle NATO, a tí zas darujú svoje zvyšné tanky zo sovietskej éry Ukrajincom. Nemeckí predstavitelia tvrdia, že takáto schéma by bola pre Ukrajincov výhodná, pretože by dostali tanky, na ktoré sú ich vojaci a mechanici zvyknutí, a členské štáty aliancie na jej východnej hranici by dostali novú techniku.

Ďalšie dôležité správy

Cvičenie bojových jednotiek nemeckého Bundeswehru, Münster
Neprehliadnite

Nemecko odmietlo tvrdenia o porušení sľubu dodať Poľsku tanky