Nemecko čaká rok v znamení eura

Euro zostane pravdepodobne najskloňovanejším slovom v Nemecku aj v roku 2012. Nemožno očakávať, že súčasné dlhové problémy eurozóny zmiznú cez noc a ich pokračovanie – alebo v lepšom prípade doznievanie – bude viditeľné aj v budúcom roku.

S tým napokon nemeckí ekonómovia rátajú a na rok 2012 predpovedajú, že sa nepriaznivý vývoj hospodárskej situácie v eurozóne aj mimo nej odzrkadlí v ďalšom spomaľovaní najsilnejšej európskej ekonomiky, od ktorej výkonu je závislých mnoho firiem v Česku a na Slovensku.

Z toho určite nebudú mať vrásky len podnikatelia a národohospodári, ale aj nemeckí politici na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá sa postavila do vedenia dlho nepríliš presvedčivého ťaženia európskych politikov za záchranu menovej únie a samotného eura. Otrasy v eurozóne majú totiž nepríjemné dosahy na vnútropolitickú scénu v Nemecku aj na verejnú mienku, čo sa šéfke čoraz menej populárnej stredopravej koalície v poslednom roku pred parlamentnými voľbami nemôže hodiť.

Euroval sa stáva jablkom sváru

Ak by kríza spoločnej meny pokračovala v roku 2012 s rovnakou intenzitou ako v tomto roku a krajiny eurozóny boli nútené pomáhať potápajúcim sa členom únie nalievaním ďalších peňazí do eurovalu, nemožno ani v Nemecku vylúčiť vášnivé politické diskusie, akých sme boli nedávno svedkami na Slovensku. Ukázalo sa to už pri dvojitom schvaľovaní posilneného záchranného fondu v Spolkovom sneme na konci septembra a októbra, keď si A. Merkelová dlho nemohla byť istá vlastnou väčšinou v parlamente. Práve vo vládnom tábore sú najhlasnejší kritici finančnej pomoci zadlženým krajinám – mimochodom, ďalšia paralela s nedávnou situáciou na Slovensku.

Časť z nich za euroval zdvihla ruku len preto, aby neohrozila kabinet tlačený ľavicovou opozíciou k demisii, ak by sa stal v európskych záležitostiach závislý od jej hlasov. Tohto roku ešte rebeli A. Merkelovú podržali, v prípade ďalšieho zvyšovania eurovalu z vreciek nemeckých daňových poplatníkov to už vraj neurobia. To je pre kancelárku zlá správa, pretože budúci rok sa má schvaľovať stály záchranný fond eurozóny, tzv. Európsky stabilizačný mechanizmus, a nik ešte presne nevie, ako bude vyzerať. Asi nie je príliš pravdepodobné, že by A. Merkelovú stretol rovnaký osud ako Ivetu Radičovú. Opakovanie podobných horúcich chvíľ, aké slovenskej premiérke pripravovali poslanci jej vlastnej koalície, sa však v prípade nemeckej kancelárky vylúčiť nedá.

Nemecko čaká rok v znamení eura

Pre ňu a jej vládu bude budúci rok aj poslednou možnosťou, ako zvrátiť negatívny trend v straníckych preferenciách, v ktorých sa na A. Merkelovej konzervatívnu úniu CDU/CSU doťahujú opoziční sociálni demokrati, zatiaľ čo koaliční liberáli z FDP sa prepadli pod päťpercentnú hranicu voliteľnosti. Vo voľbách v roku 2013 im tak hrozí úplné vypadnutie z parlamentu, ak si znovu nezískajú dôveru verejnosti.

Pre ňu môže byť kľúčový práve postoj vlády k dianiu v eurozóne, ktoré čoraz viac Nemcov sleduje so znepokojením a úsilie o záchranu krachujúceho Grécka a ďalších štátov v porovnaní s domácim šetrením drvivá väčšina z nich odmieta. Nečudo, že podľa prieskumov viac než polovica Nemcov túži po návrate k „starej dobrej“ marke.

Ak nezačnú fungovať opatrenia prijaté európskymi štátnikmi na poslednom bruselskom samite, bude týchto hlasov zrejme pribúdať. Táto nespokojnosť v spoločnosti sa prejavila už tohto roku nečakaným vzostupom donedávna ešte marginálnej Nemeckej pirátskej strany, ktorú by teraz volilo desať percent Nemcov. Bude zaujímavé sledovať, či si „piráti“ aj v roku 2012 udržia nálepku neopozeranej alternatívy k etablovaným stranám, ktorá im pomohla k prekvapivému výstupu na nemecké politické výslnie, alebo či sa dokonca nezmenia na čierneho koňa parlamentných volieb v ďalšom roku.

Čakanie na trofej

Zatiaľ čo euro Nemcom v súčasnosti mnoho dôvodov na radosť neprináša, väčšina z nich dúfa, že to zmení Euro, to futbalové, ktoré na budúci rok hostí susedné Poľsko s Ukrajinou. Nemecká reprezentácia sa na finálový turnaj kvalifikovala bez jedinej porážky a nemecký národ futbalových nadšencov verí, že výber trénera Joachima Löva skončí ich čakanie na majstrovskú trofej z veľkého šampionátu, ktorú naposledy priviezli Klinsmann a spol. z Anglicka v roku 1996.

Ak možno niečo na budúci rok predpovedať s úplnou istotou, tak to, že od 8. júna bude Nemecko znova prežívať futbalovú horúčku a zápasy národného mužstva budú pred veľkoplošnými obrazovkami na námestiach a televízormi doma alebo v pivniciach ako v tranze sledovať milióny Nemcov. Bez ohľadu na to, ako sa práve bude dariť trebárs euru. Len máločo je pre nich v čase majstrovstiev dôležitejšie než futbal.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustračné foto - Profimedia, SITA / AP