Nemecko, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou sa v roku 2023 stane čistým importérom elektrickej energie, a to v dôsledku zatvárania tepelných elektrární a postupnej odstávky jadrových elektrární, uviedla v piatok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA), napísal server oilprice.com
Nemecko odstaví jadrové elektrárne
Nemecko plánuje odstaviť všetky svoje jadrové reaktory do konca roku 2022 a do roku 2024 sa chystá zatvoriť aj veľkú časť svojich tepelných elektrární. Berlín nedávno oznámil, že do roku 2030 prestane na výrobu elektrickej energie používať uhlie, čo je o osem rokov skôr, ako bol pôvodný plán.
Upustenie od uhlia však môže byť pre Nemecko náročnejšie ako pre iné európske ekonomiky, pretože krajina plánuje odstaviť všetky svoje jadrové elektrárne.
Koaličná zmluva novej nemeckej vlády, v ktorej sú aj Zelení, obsahuje napríklad aj dohodu o urýchlenom ukončení používania uhlia na výrobu elektriny, podľa možnosti do roku 2030 a rýchlejší rozvoj získavania energie z obnoviteľných zdrojov, uvádza sa v Správe o trhu s elektrickou energiou, ktorú v pondelok vydala IEA.
Výroba elektriny klesá
Posledné tri nemecké jadrové elektrárne, ktoré v roku 2021 zabezpečovali približne 12 percent celkovej výroby elektrickej energie, majú byť odstavené do konca roku 2022.
Podľa plánu na ukončenie výroby elektriny z uhlia majú byť zároveň odstavené aj niektoré tepelné elektrárne. Výroba elektriny z uhlia sa postupne zníži z 35 gigawatov koncom roka 2020 na 30 gigawatov v roku 2022 a napokon na menej ako 26 gigawatov v roku 2024.
Načasovanie odstávky jadrových a tepelných elektrární v Nemecku prichádza v čase energetickej krízy, keď ceny zemného plynu a elektrickej energie dosiahli v Európe rekordnú úroveň. Prispieva k tomu aj kolísanie vo výrobe veternej energie v severnej Európe vrátane Nemecka.