Nemecko svojmu spojencovi z NATO Estónsku odmieta vydať povolenie na vývoz zbraní nemeckej proveniencie na Ukrajinu. Napísal to americký denník The Wall Street Journal (WSJ). Pobaltská krajina pritom chce Ukrajinu vojensky podporiť v čase, keď sa Kyjev pripravuje na možnú ruskú inváziu.
Nemecký rezervovaný postoj voči vojenskej pomoci Ukrajine je v protiklade ku krokom niektorých iných spojencov, vrátane Českej republiky, ktorí sa snažia Kyjev podporiť aj dodávkami zbraní alebo munície. Americké ministerstvo zahraničia tento týždeň dalo súhlas Litve, Lotyšsku a Estónsku na dodávky rakiet a ďalších zbraní americkej výroby Ukrajine.
Nemecko nechce dodávať zbrane Ukrajine
Nemecký kancelár Olaf Scholz dnes na tlačovej konferencii povedal, že Nemecko v posledných rokoch nepodporovalo vývoz smrtonosných zbraní. Už v utorok Scholz na otázku novinárov potvrdil, že Nemecko nechce dodávať zbrane na Ukrajinu.
„Nemecká vláda v tejto záležitosti už roky zastáva rovnakú stratégiu. Jej súčasťou je aj to, že nebudeme exportovať žiadne zbrane,“ povedal.
O odmietavom postoji Nemecka k dodávkam zbraní na Ukrajinu svedčili aj pondelkové lety britskej armády s nákladom ľahkých protitankových zbraní do Kyjeva. Britské letectvo namiesto priamej trasy cez nemecký vzdušný priestor zvolilo okľuku cez Dánsko.
Ďalšie dôležité správy
Podkopal Macron úsilie členov aliancie NATO v otázke Ruska?
Estónsku ako tretej krajine Berlín odmieta povoliť zaslanie ťažkých zbraní Ukrajine, pretože pochádzajú z Nemecka, uviedol WSJ s odvolaním sa na estónskych a nemeckých predstaviteľov.
Túto otázku podľa amerického denníka vnímajú západní experti na bezpečnostnú politiku a Ukrajina ako skúšku Berlína, pokiaľ ide o politiku presunu zbraní v čase silnejúcej krízy v Európe.
Ukazuje to tiež na obtiažnosť zjednotiť sa na spoločnej reakcii voči požiadavkám a krokom Ruska, ktoré pri svojich hraniciach s Ukrajinou av Bielorusku rozmiestnilo desaťtisíce vojakov. Kyjev aj niektoré západné krajiny tvrdia, že sa Moskva pripravuje na možnú inváziu.
„Nemecko veľmi váha s dodávkami k nám,“ potvrdil WSJ ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.
Dlhodobá stratégia
Nemeckí predstavitelia sa zase podľa WSJ odvolávajú na dlhodobú politiku, pokiaľ ide o vývoz zbraní do krízových regiónov.
„Zásada kontroly vývozu zbraní je stále rovnaká, či už pochádzajú priamo z Nemecka, alebo z tretích krajín, a žiadne povolenie v tejto fáze nebolo vydané,“ uviedol podľa WSJ nemenovaný hovorca nemeckej vlády.
„V tejto chvíli nemožno odhadnúť výsledok procesu,“ dodal zdroj.
Estónsky vládny zdroj povedal, že vláda v Talline sa stále snaží Nemecko presvedčiť, aby svoj postoj zmenilo.
„Dúfame, že povolenie od Nemecka dostaneme,“ povedal podľa WSJ poradca estónskeho ministerstva obrany Kristo Enn Vaga.