Nemecká priemyselná produkcia má od roku 2017 klesajúci trend, ktorý naberá na intenzite. Dni Nemecka ako priemyselnej veľmoci sa zrejme chýlia ku koncu, uviedla agentúra Bloomberg.

„Základy nemeckého priemyselného stroja padajú ako domino. Spojené štáty sa odťahujú od Európy, snažia sa konkurovať svojim transatlantickým spojencom v oblasti investícií do klímy. Čína sa stáva väčším konkurentom a už nie je nenásytným odberateľom nemeckého tovaru. Poslednou ranou pre niektorých výrobcov bolo ukončenie rozsiahlych dodávok lacného zemného plynu z Ruska,“ uvádza sa v článku.

Okrem negatívnych vonkajších vplyvov čelí Nemecko paralýze domácej politiky, ktorá zhoršuje problémy, ako sú zaostávajúca infraštruktúra, starnúce obyvateľstvo, veľká byrokratická záťaž a ťažkosti vo vzdelávacom systéme. Mníchovský inštitút Ifo napríklad odhaduje, že zhoršujúce sa matematické zručnosti obyvateľstva pripravia nemeckú ekonomiku do konca storočia o približne 14 biliónov eur .

Podniky nie sú konkurencieschopné

„Úprimne povedané, nemáme veľkú nádej,“ povedal šéf nemeckej strojárskej skupiny GEA Stefan Klebert. „Naozaj si nie som istý, či sme schopní tento trend zastaviť. Muselo by sa rýchlo zmeniť veľa vecí,“ dodal. Spoločnosť GEA zatvára svoju továreň neďaleko Mainzu a presúva výrobu do Poľska.

„Už nie sme konkurencieschopní,“ povedal tento mesiac pre agentúru Bloomberg nemecký minister financií Christian Lindner. „Sme čoraz chudobnejší, pretože nedosahujeme žiadny rast. Zaostávame,“ dodal.

Krajina stráca svoje predností

Maria Röttgerová, šéfka severoeurópskych prevádzok francúzskeho výrobcu pneumatík Michelin, varovala, že slabnúca konkurencieschopnosť odvetvia môže Nemecko uvrhnúť do špirály poklesu. Spoločnosť Michelin nedávno oznámila plány na zatvorenie niektorých nemeckých závodov, čo povedie k zrušeniu viac ako 1 500 pracovných miest.

„Dosiahli sme bod, keď nemôžeme vyvážať nákladné pneumatiky z Nemecka za konkurencieschopné ceny,“ povedala Maria Röttgerová. „Ak nemecký vývoz nemôže byť konkurencieschopný na medzinárodnej úrovni, krajina stráca jednu zo svojich najväčších predností,“ dodala.

Nejde len o energiu

Plány na zníženie výroby a zrušenie pracovných miest v Nemecku už oznámili napríklad dodávatelia automobilových súčiastok Continental a Robert Bosch. Podľa agentúry Bloomberg negatívny vývoj v Nemecku výrazne urýchlila energetická kríza z minulého leta. Hoci sa nenaplnili najhoršie scenáre, ceny energie zostali vyššie ako v iných ekonomikách. To spolu s vyššími mzdami a zložitými regulačnými podmienkami zvyšuje náklady nemeckých podnikov.

„Nejde len o energiu,“ povedal šéf výrobcu ventilátorov a vetrákov EBM-Papst Klaus Geissdörfer. „Ide aj o dostupnosť pracovnej sily v Nemecku, ktorá je teraz obmedzená,“ dodal. Do desiatich rokov bude podľa neho počet obyvateľov v produktívnom veku príliš nízky na to, aby udržal súčasné fungovanie nemeckého hospodárstva.

Prognóza rastu nemeckej ekonomiky

Medzinárodný menový fond v januári vo svojom aktualizovanom globálnom výhľade znížil odhad rastu nemeckej ekonomiky v tomto roku na 0,5 percenta, pričom predtým počítal s 0,9-percentným rastom. V minulom roku sa hrubý domáci produkt Nemecka znížil o 0,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Inflácia v Nemecku v závere roka zrýchlila. Ceny energií stúpli, no potraviny sa zmiernili