Antisemitizmus je v Nemecku citlivou témou aj viac než 70 rokov po konci nacistickej vlády, počas ktorej bolo zabitých asi 6 miliónov Židov. Súčasný nemecký kabinet označil za hanebné incidenty pri protiizraelských protestoch z konca minulého roka, kedy boli aj pálené izraelské vlajky. Protesty vyvolalo vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela.

J. Schuster vyjadril vo štvrtok podporu berlínskej zákonodarkyni Sawsan Chebliovej, aby sa novopríchodzí utečenci povinne zúčastnili exkurzií do niekdajších nacistických koncentračných táborov.

„V ľuďoch, ktorí k nám utiekli, ktorí museli utiecť alebo boli vyhnaní, môžu takéto pamätníky vyvolať empatiu,“ povedal vo štvrtok J. Schuster rozhlasovej stanici Deutschlandfunk.

Narástli útoky súvisiace s antisemitizmom

Nemecko, kde v súčasnosti žije približne 200-tisíc Židov, si v posledných desaťročiach vydobylo povesť krajiny, ktorá je voči Židom tolerantná a v ktorej sa Židia môžu cítiť bezpečne. Zatiaľ najaktuálnejšie policajné údaje však ukazujú, že počas prvých ôsmich mesiacov minulého roka bolo v Nemecku zaznamenaných 681 trestných činov súvisiacich s antisemitizmom, čo je o štyri percentá viac než v porovnateľnom období predchádzajúceho roka.

„Je zmysluplné, aby každý, kto žije v tejto krajine, aspoň raz v živote povinne navštívil pamätník pripomínajúci koncentračný tábor,“ povedala S. Chebliová nedeľníku Bild am Sonntag. Politička palestínskeho pôvodu povedala, že takéto návštevy, ktoré nemeckí stredoškoláci bežne podnikajú, by sa mali vzťahovať aj na nových prisťahovalcov, a to ako súčasť ich povinných integračných kurzov.

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas už minulý mesiac zdôraznil, že na holokaust by mal byť kladený väčší dôraz v imigračných integračných kurzoch.