Ľuďom v časti Nemecka v piatok cestu do práce alebo do školy skomplikoval štrajk v mestskej hromadnej doprave a v prímestskej doprave. Informuje o tom agentúra DPA. Vodiči na obvyklé trasy nevyšli v šiestich spolkových krajinách, vrátane najľudnatejšieho Severného Porýnia-Vestfálska. Odborári požadujú zvýšenie platov o 10,5 percenta, najmenej však o 500 eur na zamestnanca mesačne.
Električky a vlaky zostali vo vozovniach napríklad vo Frankfurte nad Mohanom. Výstražný štrajk sa však koná aj v ďalších hesenských mestách. Ďalej sa štrajkuje v Bádensku-Württembersku, Sasku, Dolnom Sasku a Porýní-Falcku. V Severnom Porýní-Vestfálsku sa do štrajku podľa DPA zapojí až 15-tisíc zamestnancov dopravných podnikov.
Odborári o raste miezd pre približne 2,5 milióna pracovníkov v tomto odvetví rokujú od začiatku roka. Pri poslednom kole rokovaní síce prišli zamestnávatelia s ponukou, no odborári na ňu nepristúpili. Rozhodujúce kolo rokovaní je naplánované na koniec marca. Šéf odborovej organizácie Verdi Frank Werneke varoval, že v hre je aj referendum o regulérnom štrajku, ak tretie kolo rozhovorov neprinesie výsledky.
Dnešnú akciu odborári usporiadali spoločne s klimatickými aktivistami z hnutia Fridays for Future, ktoré zvolalo protesty za dôslednejšiu ochranu klímy. Toto spojenie kritizuje Spolkové združenie nemeckých zamestnávateľských zväzov (BDA). Tvrdí, že štrajky s cieľom dosiahnuť zmenu tarifných zmlúv alebo pracovných podmienok sú prípustné, BDA sa však nepáči prepojenie odborárskych akcií s protestmi, ktoré majú politické ciele. Politické štrajky sú v Nemecku protiprávne, uviedol šéf BDA Steffen Kampeter.