Aktualizované 30.6.2012 o 10:00

Po dolnej komore nemeckého parlamentu sa za rozpočtový pakt Európskej únie a vznik trvalého záchranného fondu eurozóny vyslovila v piatok v noci podľa očakávania aj Spolková rada. Definitívnemu nemeckému schváleniu týchto európskych dohôd však naďalej bránia značné prekážky, pretože konečné slovo bude mať ústavný súd. Podľa pozorovateľov je tiež možné, že ústavné sudcovia umožnia, aby o odovzdávaní moci z Berlína do Bruselu rozhodli sami Nemci v referende.

Spolkový snem večer schválil potrebnou dvojtretinovou väčšinou fiškálny pakt EÚ a vyslovil sa aj za vznik Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). Obe dohody podporila väčšina poslancov vládnych kresťanských demokratov i liberálov a tiež opozičných sociálnych demokratov a zelených, proti bola strana Ľavica a skupina "rebelov" z CDU. Tesne pred polnocou dohody schválil Bundesrat, kde sú zastúpené spolkové krajiny.

Rozhodovanie môže trvať týždne

O výsledku hlasovania nebolo pochýb, pretože väčšina opozície dala najavo, že dohody podporia, ak kancelárka Angela Merkelová prikývne na opatrenia na podporu rastu a zamestnanosti. "Nemecko dnes schválením fiškálneho paktu a ESM všetkými stranami v oboch komorách vyšle silný signál ... že prekonávame európsku dlhovú krízu udržateľným spôsobom," povedala Merkelová v Bundestagu pred hlasovaním.

A.Merkelová sa v piatok vrátila zo summitu EÚ v Bruseli, ktorý sa dohodol na tom, že záchranné fondy eurozóny budú môcť priamo rekapitalizovať banky a vstupovať na trh štátnych dlhopisov. Tieto ústupky Berlína južnému krídlu EÚ však môžu A. Merkelovej sťažiť pozíciu v jej strane CDU, kde je agilná skupina ľudí, čo sa stavajú proti bezodnej pomôcť zadlženým štátom ako Španielsko a Taliansko, a dokonca bez prísnych podmienok, ktoré musí plniť Grécko, Írsko a Portugalsko.

ESM má začať fungovať už 9. júla, Nemecko ani mnoho ďalších krajín eura to však zrejme nenaplnia. Ústavný súd v Karlsruhe totiž požiadal prezidenta Joachima Gaucka, aby dohody po dnešnom hlasovaní nepodpisoval, aby mali sudcovia čas rozhodnúť o veľkom kvante sťažností na ich neústavnosti. Rozhodovanie súdu môže trvať týždne.

Kritický bod

Ústavný súd v sérii rozhodnutí od roku 2009 vyjadroval systematicky výhrady k neustálemu prenášaniu právomocí štátu do Bruselu a vo verdikte k lisabonskej zmluve o EÚ zaistil nemeckému parlamentu právo vetovať rozhodnutia prijaté na európskej úrovni.

Podľa agentúry Reuters sa napätie medzi tlakom na centralizáciu moci v EÚ a demokratickými princípmi v Nemecku blíži kritickému bodu. Súd je bombardovaný petíciami politikov a akademikov, aby zablokoval vznik ESM a podľa expertov je možné, že bude viazať súhlas s ním na zmenu ústavy. To by znamenalo usporiadať v Nemecku prvé povojnové referendum v situácii, keď je podľa prieskumov väčšina ľudí systematicky proti tomu, aby Nemecko platilo dlhy ostatných krajín eura.

Predák bavorskej CSU, sesterskej strany CDU, v denníku Handelsblatt napísal, že politici nemôžu Nemcom vnucovať zhora stále viac Európy. "Žiadam preto, aby nám naša ústava umožnila referendum o všetkých dôležitých európskych otázkach," povedal šéf CSU Horst Seehofer.

Za  referendum sa vyslovil dokonca aj minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý je pritom známy ako veľký eurofil. Podľa neho si uvažované zmeny na ceste k "politickej a fiškálnej únii" môžu vyžiadať referendum skôr, ako si mnohí myslia.

Nemeckí poslanci schválili euroval, čaká sa na ústavný súd

Nemeckí poslanci schválili euroval, čaká sa na ústavný súd

Foto - SITA / AP