Poradný zbor nemeckého ministerstva hospodárstva navrhol v budúcnosti zvýšiť dôchodkový vek na 68 rokov. Vládna konzervatívna únia CDU/CSU a tiež sociálni demokrati (SPD) takú úpravu odmietajú, nesúhlasí s ňou ani minister hospodárstva Peter Altmaier. Nemecko teraz prechádza reformou, kedy sa dôchodkový vek postupne do roku 2029 zvyšuje z 65 na 67 rokov.

Ani toto postupné zvyšovanie veku pre dôchodok nezabráni problémom, myslí si poradný zbor ministerstva hospodárstva. Tento panel, ktorého odporúčania sú pre ministerstvo nezáväzné, uvádza, že od roku 2025 hrozia s financovaním penzie výrazné problémy. Ako východisko vidí takzvané dynamické zviazanie dôchodkového veku s očakávaným vekom dožitia. Podľa prognóz by tak v roku 2042 mal vzniknúť nárok na plný dôchodok až v 68 rokoch. Podľa údajov štatistického úradu sa u detí narodených v roku 2020 uvádza ako očakávaný vek dožitia 78,9 roka v prípade mužov a u žien 83,6 roka. ,,Ak nádeje na dožitie budú klesať, môže sa znížiť aj dôchodkový vek," uvádza poradný zbor.

Na snímke je dôchodca na bratislavskom trhovisku.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Do dôchodku skoro, ale za málo

Proti úprave dôchodkového veku sa ohradil aj minister hospodárstva Peter Altmaier (CDU), ktorý zdôraznil, že vládna dohoda naďalej počíta s 67 rokmi. ,,Tak by to malo zostať a to je už roky môj názor," napísal na twitteri. Poznamenal, že poradný zbor je nezávislý panel odborníkov, ktorých rady nie sú záväzné. V reakcii na kritiku diskutujúcich Altmaier znovu dodal, že zvýšenie dôchodkového veku nie je jeho návrh.

Odporúčania odborníkov odmietli aj ostatní politici. Šéf poslancov bavorskej Kresťansko únie (CSU) Alexander Dobrindt uviedol, že niečo také konzervatívne únia odmieta. Kancelársky kandidát sociálnych demokratov Olaf Scholz prognózu expertov označil za zle spočítanú a nesociálnu. Kritikou nešetrili ani Zelení, postkomunistická Ľavica alebo odborári.