Čína sleduje nemecké továrne, ktorým hrozí zatvorenie, pričom sa zaujíma najmä o závody Volkswagenu.

Kúpa tovární by Číňanom umožnila vybudovať si vplyv v cennom automobilovom priemysle v Nemecku. Čínske firmy už investovali do radu odvetví v najväčšej európskej ekonomike, zatiaľ ale nie do tradičnej výroby automobilov, napriek tomu, že Mercedes-Benz má dvoch veľkých čínskych akcionárov.

Tento krok by mohol znamenať politicky najcitlivejšiu investíciu Pekingu, keďže Volkswagen je dlho symbolom nemeckej priemyselnej zdatnosti. V súčasnosti ho ale ohrozuje spomalenie globálnej ekonomiky a prechod na zelené technológie.

Výroba v Nemecku pre európsky trh by čínskym firmám umožnila vyhnúť sa clám EÚ na dovoz elektromobilov a mohla by tiež predstavovať ďalšiu hrozbu pre konkurencieschopnosť lokálnych výrobcov.

Hoci ponuky na kúpu nemeckých tovární môžu pochádzať od súkromných aj štátnych firiem alebo spoločných podnikov so zahraničnými firmami, čínske úrady si vyhradzujú právo schváliť len určité investície v zahraničí. Pravdepodobne by sa ale už od začiatku zapojili do akejkoľvek ponuky.

Potenciálne investičné rozhodnutia budú závisieť aj od postoja novej nemeckej vlády po februárových voľbách. Súčasná koalícia totiž tlačí na zníženie závislosti od Číny.

Ďalšie dôležité správy

PA6 Emden - Na snímke logo nemeckej automobilky Volkswagen (VW) v závode spoločnosti v nemeckom meste Emden 2. decembra 2024. Ak sa nemecké továrne automobilového koncernu VW nestanú efektívnejšími, ich pracovná sila sa bude musieť zmenšiť. A dividendy koncernu budú klesať v súlade so znižovaním zisku. Uviedol to finančný riaditeľ spoločnosti Arno Antlitz vo svojom prejave na konferencii Goldman Sachs v Londýne. FOTO TASR/AP

The Volkswagen logo is seen at the company's plant in Emden, Germany,
Neprehliadnite

Analytik: Volkswagen prekvapil výsledkami. Nevyriešil ale problémy na kľúčových trhoch