Obchodné skupiny a ekonómovia vyzvali nemeckú vládu, aby zasiahla a pomohla stavebnému priemyslu. Mnoho významných developerov totiž v dôsledku krízy skončilo v insolvencii. Stavitelia čelia enormným úrokovým sadzbám, drahším stavebným materiálom, ale aj obrovskému nedostatku kvalifikovaných pracovníkov a spomaľovaniu dopytu. „Sme na konci desať až 15-ročného boomu v oblasti nehnuteľností,“ povedal šéf nemeckého Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku Moritz Schularick pre Financial Times. „Finančný cyklus je teraz taký, že každý deň skrachuje ďalší developer. Staré modely financovania už nie sú udržateľné.“

V posledných týždňoch podalo návrh na insolvenciu viacero developerov, medzi nimi tri düsseldorfské firmy Gerch, Centrum Group a Development Partner, ako aj Euroboden z Mníchova a Project Immobilien Gruppe z Norimbergu. Medzitým veľkí majitelia nehnuteľností ako Vonovia a Aroundtown oznámili značné odpisy svojich portfólií nehnuteľností. „Keďže úrokové sadzby tak rýchlo rastú, veľa projektov už jednoducho nie je ziskových,“ vysvetľuje vedúci inštitútu Ifo v Mníchove Clemens Fuest. „Dopyt po rezidenčnom bývaní práve skolaboval.“

Ako rozprúdiť výstavbu

Kríza v sektore bývania je problémom pre kancelára Olafa Scholza, ktorý prišiel do úradu s prísľubom postaviť 400-tisíc bytov ročne. V minulom roku bolo postavených len 295 300 bytov a predstavitelia priemyslu očakávajú, že čísla na tento a budúci rok budú ešte nižšie. Ministri navrhli viaceré opatrenia na pomoc sektoru. Minulý týždeň kabinet schválil sedemmiliardový balík predstavujúci úľavy na dani z príjmu právnických osôb. Zahŕňal aj nové pravidlá odpisovania investičných nákladov pre staviteľov. Ministerka výstavby Klara Geywitzová uviedla, že by bolo treba bytovú výstavbu v Nemecku „naozaj rozprúdiť“.

Stavebníctvo, ktoré tvorí 12 percent nemeckého HDP a zamestnáva takmer milión ľudí, je považované za kľúčový pilier nemeckej ekonomiky. Tá však uviazla v hlbokej recesii.

Za prvých šesť mesiacov tohto roka bola povolená výstavba 135 200 bytov, čo je o 27 percent menej ako v rovnakom období minulého roka. Podľa Ifo sa v júli 40,3 percenta stavebných firiem sťažovalo na nedostatok zákaziek. Asi 18,9 percenta uviedlo, že projekty boli zrušené a 10,5 percenta malo finančné ťažkosti. M. Schularick vyzval vládu, aby zasiahla. Mala by podľa neho začať veľký program bytovej výstavby, ktorý by zároveň stimuloval slabú nemeckú ekonomiku.

„Súkromní developeri nebudú v najbližších rokoch stavať, takže by mal nastúpiť štát, samospráva, verejný sektor a financovať výstavbu,“ povedal M. Schularick s tým, že pomôcť môžu aj mnohé nemecké verejné bytové družstvá. „Naliehavo potrebujeme nové byty, nielen ako krátkodobý fiškálny stimul, ale aj ako dlhodobý až strednodobý rastový program,“ dodal uznávaný ekonóm.

Ďalšie dôležité správy

putin scholtz
Neprehliadnite

Nemecko je v slepej uličke a najväčším problémom je zaseknutá ekonomika