Nemecká vláda vo svojej výročnej hospodárskej správe na rok 2011 nešetrí optimizmom. Rast hrubého domáceho produktu bude aj napriek medziročnému spomaleniu tempa o viac ako dve tretiny nad priemerom eurozóny a dosiahne 2,3 percenta.
V októbri minulého roka kabinet počítal s prírastkom len na úrovni 1,8 percenta. Dynamický vývoj hospodárstva pociťujú v peňaženkách aj nemecké domácnosti, vládne odhady na tento rok rátajú so zrýchlením rastu miezd na 2,9 percenta. Práve domáci dopyt by mal byť spolu so silnejúcim vývozom hlavnými oporami ekonomiky.
Nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle oznámil, že nemecká ekonomika vstupuje do nového roku s optimizmom. Dodal, že v extrémne dobrom roku 2010 krajina našla cestu z krízy. Podľa údajov mníchovského inštitútu Ifo je index podnikateľskej dôvery v súčasnosti najvyšší od roku 1991, čo sa vo firmách pretavuje do rastu investícií aj zvyšovania zamestnanosti.
Nemecká vláda tvrdí, že pokles počtu ľudí bez práce je jedným z hlavným dôkazov hospodárskeho oživenia krajiny. V tomto roku očakáva pokles miery nezamestnanosti z minuloročných 7,7 percenta na rovných sedem percent, čo bude výrazne nižšie aj v porovnaní s priemernými desiatimi percentami v eurozóne. Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa nezamestnanosť môže dostať až pod hranicu siedmich percent. Počet pracujúcich Nemcov sa v krajine po prvý raz dostal nad hranicu 40 miliónov a bude ďalej rásť.
Tento vývoj nabudí viac súkromnú spotrebu a ochotu domácností míňať. Výdavky domácností by mali v tomto roku medziročne zosilnieť o 3,4 percenta, o dve pätiny viac v porovnaní s minulým rokom. Zamestnanci pocítia v peňaženkách extrémne dobrý rok nemeckých firiem. V nemeckých automobilkách by platy mali podrásť o štyri až šesť percent. Rokovania zamestnávateľov a silných nemeckých odborových zväzov o miere navýšenia platov ešte prebiehajú. Rast hrubých miezd v tomto roku podľa vládnych prepočtov dosiahne v priemere 2,9 percenta, v minulom roku to bolo 2,7 percenta. V krízovom roku 2009 mzdy mierne klesli.
Vlani sa priemerná hrubá mzda podľa údajov z tretieho štvrťroka pohybovala v krajine na úrovni 3 237 eur, čo je v porovnaní so Slovenskom viac ako štvornásobok. Nadpriemerné platy nad hranicou 4 200 eur boli v energetike a telekomunikáciách. Minister R. Brüderle verí, že disponibilné príjmy domácností sa v roku 2011 zvýšia o viac ako tri percentá.
Nemecká vláda dúfa, že sa jej ekonomický rast podarí v roku 2011 pretaviť po prvý raz za posledných päť rokov aj do stlačenia deficitu verejných financií pod hranicu troch percent v pomere k HDP. V roku 2010 deficit predstavoval 3,5 percenta výkonu ekonomiky, celkový verejný dlh Nemecka v minulom roku dosiahol 1,8 bilióna eur (70 percent HDP).
Nemecko je v súčasnosti po Číne druhým najväčším svetovým exportérom tovarov. Minuloročný rast exportu presiahol 14 percent, v tomto roku sa tempo rastu zvoľní na 6,5 percenta, čo hodnotu vývozu pretlačí už cez jeden bilión eur.
Nemecká vláda uisťuje investorov aj politikov, že jej záleží na zachovaní celistvosti eurozóny a bude sa snažiť udržať jej životaschopnosť vrátane udržania stability spoločnej meny, ktorá v posledných mesiacoch vykazuje nestabilný vývoj. Podľa slov kancelárky Angely Merkelovej to bude kľúčový predpoklad, aby sa naplnila optimistická prognóza jej vlády.
Ilustračné foto na titulke - Photodisc