Novozvolený prezident USA Donald Trump sa pripravuje na nástup do úradu. To v Nemecku vyvoláva obavy šéfov mnohých firiem. Znepokojuje ich závislosť krajiny od amerických technologických spoločností v oblasti softvéru a digitálnych služieb. TASR o tom informuje na základe správy DPA.
V novom prieskume medzi nemeckými firmami z rôznych odvetví až 81 percent uviedlo, že sú závislé od digitálnych technológií a služieb z USA, pričom 41 percent sa označilo za „silne závislých" a ďalších 40 percent za „skôr závislých". Prieskum uskutočnila asociácia digitálneho priemyslu Bitkom v novembri a v decembri. Zúčastnilo sa na ňom 603 spoločností s 20 a viac zamestnancami v Nemecku.
Podľa prezidenta Bitkomu Ralfa Wintergersta prieskum ukázal, že Nemecko je veľmi závislé od amerických technológií a digitálnych služieb. Táto závislosť bude podľa neho bez rozhodných krokov len rásť. Poukázal na to, že 87 percent spoločností v prieskume uviedlo, že technologický náskok USA pred Nemeckom a zvyškom Európskej únie bude rásť, „pretože Američania viac investujú, viac sa spoliehajú na dereguláciu a odstraňujú byrokraciu".
Väčšina opýtaných (56 percent) potvrdila, že víťazstvo Trumpa v prezidentských voľbách v USA ich prinútilo prispôsobiť svoje podnikové stratégie. Presne polovica skonštatovala, že pravdepodobne budú musieť zmeniť svoje dodávateľské reťazce.
Trump opakovane pohrozil zavedením nových ciel a iných obchodných obmedzení.
V nemeckom biznise panuje konsenzus, že krajina sa musí stať ekonomicky nezávislejšou od Spojených štátov. Až 95 percent spoločností vyjadrilo súhlas s týmto vyhlásením. Podľa štúdie sa 90 percent opýtaných firiem v digitálom sektore považuje za závislých od zahraničia.
Iba 3 percenta opýtaných firiem sa domnievajú, že by boli schopné prežiť dlhšie ako dva roky bez digitálneho importu a len 39 percent spoločností by dokázalo prežiť 13 až 24 mesiacov.
Ekonomická závislosť od Číny, ktorá je dlhodobo lukratívnym trhom pre nemecké spoločnosti, sa tiež stala oblasťou záujmu firemných lídrov. Približne 44 percent opísalo svoje podniky ako „veľmi závislé" od Číny a ďalších 35 percent ako „do istej miery závislé".
Pokiaľ ide o dovoz koncových zariadení, ako sú smartfóny či notebooky, ktoré sú na vrchole zoznamu, 90 percent spoločností tieto produkty dováža.
Dovoz softvéru využíva 75 percent spoločností, 71 percent dováža aplikácie kybernetickej bezpečnosti, ako sú firewally, a 69 percent dováža digitálne komponenty, ako sú čipy, polovodiče alebo senzory.