Nemecká vláda tento rok poskytne spolkovým krajinám na zvládanie migrácie jednu miliardu eur navyše k paušálnym platbám. Po rokovaní so krajinskými premiérmi to v stredu oznámil spolkový kancelár Olaf Scholz. Na trvalom systéme financovania starostlivosti o migrantov sa Scholz s krajinskými premiérmi zatiaľ nedohodol, rozhodnutie sa tak odsúva na novembrové rokovanie. Ešte v polovici júna chce ale kancelár s regiónmi prerokovať to, ako prípravy postupujú.
Jednotná požiadavka
Krajinskí premiéri na schôdzku so Scholzom prišli s jednotnou požiadavkou, aby spolková vláda zaviedla automatický systém financovania starostlivosti o žiadateľov o azyl a utečencov, ktorý by financie uvoľňoval podľa aktuálnej migračnej situácie. Doteraz totiž regióny zo spolkového rozpočtu dostávajú paušálnu sumu, ktorá vývoj nezohľadňuje. Spolkové krajiny a spolková vláda preto vždy o dodatočných peniazoch musia rokovať, čomu by automatický systém predišiel.
Otázka financií bola na rokovaní pre krajinských premiérov kľúčová, keďže obce a mestá majú so zaopatrovaním migrantov vysoké náklady, čo narúša ich hospodárenie.
Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) uvádza, že za prvé štyri mesiace prijal 101 981 nových žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to bol podľa BAMF nárast o 78,4 percenta. Za celý minulý rok potom úrad zaregistroval asi 218 000 takýchto žiadostí. Okrem toho sa mestá a obce starajú tiež o vojnových utečencov z Ukrajiny, ktorí o azyl žiadať nemusia. Nemecko prijalo vyše milióna ukrajinských utečencov.
Migračné partnerstvá
Kancelár sa zhodol so krajinskými premiérmi na niekoľkých ďalších bodoch migračnej problematiky. Ako príklad spomenul zámer uzatvárať migračné partnerstvá s tretími krajinami. To by malo uľahčiť prisťahovalectvo pracovníkov, ktoré Nemecko potrebuje, a zároveň zaviazať tretie krajiny k prijímaniu svojich občanov späť, ak v Nemecku nebudú môcť zostať.
Nemecko chce tiež urýchliť azylové konania a deportácie odmietnutých žiadateľov. Pomôcť by k tomu mala aj dôsledná digitalizácia celého procesu. Kancelár tiež povedal, že Berlín chce dôraznejšie podporovať princíp azylových konaní priamo na vonkajšej hranici Európskej únie. Chce tiež lepšiu ochranu vonkajšej hranice EÚ. Únijné štáty, ktoré hraničia s neúnijnými krajinami, chce Nemecko podporovať.