Nemecká vláda v snahe znížiť deficit verejných financií zastavuje schvaľovanie novej vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá sa od februára 2022 bráni ruskej invázii. Uviedol to web nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) s odvolaním sa na vládne dokumenty, e-maily a zdroje z rokovania za zatvorenými dverami.
Na želanie kancelára Olafa Scholze sa už nemajú schvaľovať nové žiadosti. Minister financií Christian Lindner to tlmočil 5. augusta v liste ministrovi obrany Borisovi Pistoriusovi a ministerke zahraničia Annalene Baerbockovej, uviedol server verejnoprávny ARD.
Podľa listu môžu byť „nové opatrenia" prijaté len vtedy, ak na ne boli zabezpečené prostriedky v rozpočtoch na tento a budúci rok. Zmrazenie pomoci tak platí okamžite, pretože maximálny limit štyroch miliárd eur na budúci rok už bol teraz prekročený. Na tento rok sú potom na vojenskú pomoc Ukrajine vyčlenené prostriedky vo výške približne osem miliárd eur.
Nemci tak napríklad pre chýbajúce financie nemôžu odovzdať ďalší dostupný systém protivzdušnej obrany IRIS-T, ktorých Ukrajine dodali v minulosti už niekoľko. FAZ to potvrdili členovia rozpočtového výboru Spolkového snemu Andreas Schwarz z vládnej Sociálnodemokratickej strany a Ingo Gädechens z opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Minister financií Lindner z liberálnej FDP ale podľa správy neočakáva, že by vojenská pomoc do budúcnosti nemala pokračovať. Namiesto štátneho rozpočtu ju však chce financovať zo ziskov zo zmrazených ruských aktív.
Podľa americkej vlády západné štáty od začiatku ruského útoku na Ukrajinu zmrazili približne 280 miliárd dolárov z prostriedkov ruskej centrálnej banky, z ktorých 210 miliárd je podľa Európskej komisie zmrazených v krajinách EÚ. Na júnovom summite G7 v Taliansku sa účastníci dohodli, že sa z výnosov zo zmrazeného majetku bude financovať pôžička 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu.
Nemecké médiá v posledných dňoch informovali o tvrdých vyjednávaniach vládnej koalície sociálnych demokratov, liberálnej FDP a Zelených o rozpočtovom rámci na nasledujúce roky. Lindner dlhodobo presadzoval, aby sa aj naďalej dodržiavala takzvaná dlhová brzda a zároveň, aby sa nezvyšovali dane.
Nemecko napríklad v júni Ukrajine dodalo 20 bojových vozidiel pechoty Marder, desať starších tankov Leopard 1A5, dva systémy protivzdušnej obrany IRIS-T, tri salvové raketomety HIMARS a tiež 21 000 kusov delostreleckej munície kalibru 155 milimetrov.
Celkovo od začiatku vojny Nemecko podľa oficiálneho prehľadu Ukrajine spomínaných tankov Leopard 1A5 s náhradnými dielmi dodalo v spolupráci s Dánskom 58, ďalej tiež napríklad 176 000 nábojov pre samohybné protilietadlové delá Gepard zo zásob bundeswehru a priemyselných podnikov, 66 pozemných prehľadových radarov alebo 58 000 bojových prilieb.