Nemecká vláda schválila rámcový návrh na rozšírenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Splnila tak jednu z kľúčových podmienok na to, aby návrh do konca septembra schválili aj obe komory parlamentu. Na rozšírení záchranného fondu sa na mimoriadnom summite v Bruseli už v júli dohodli lídri eurozóny, v Nemecku ale zámer ani zďaleka nemá širokú podporu.

Kabinet kancelárky Angely Merkelovej schválením návrhu odštartoval zhruba mesačnú bitku, v ktorej rámci bude musieť presvedčiť skeptických zákonodarcov, aby navrhovaným zmenám nekládli odpor. Kritici sú totiž priamo v radoch koaličných strán.

Záchranný fond EFSF by mal mať väčšie právomoci, ktoré bude môcť využiť za presne stanovených podmienok. Bude sa zrejme môcť angažovať v rekapitalizácii bánk, nakupovať štátne dlhopisy a preventívne obstarávať úvery krajinám, ktoré sa ocitnú v ťažkostiach.

Niektorí členovia koalície majú obavy, že Nemecko až zbytočne mnoho právomocí odovzdáva Bruselu. Pohrozili preto, že budú hlasovať proti návrhu posilniť právomoci fondu. Bundestag, čo je dolná komora parlamentu, bude o návrhu hlasovať 29. septembra. Dovtedy teda musí A. Merkelová odporcov dostať na svoju stranu.

Euro po správe o schválení návrhu vo vláde vystúpilo na denné maximum, hoci ešte ráno sa oslabovalo práve pre obavy z ďalšieho vývoja v eurozóne. Voči doláru vystúpilo na zhruba 1,4470 USD. Podobne európske akcie zrýchlili rast, ich hlavný index vystúpil na 950 bodov a pripísal si 1,1 percenta. To len dokresľuje, ako je debata v Nemecku pre investorov dôležitá.

Ak by sa proti návrhu vyslovil dostatočný počet koaličných poslancov, A. Merkelová by bola nútená požiadať o podporu niektorých opozičných poslancov. Mohla by sa tak ocitnúť pod tlakom, aby buď rozpustila parlament, alebo zvolala predčasné voľby. Pravdepodobnosť takéhoto vývoja je ale podľa pozorovateľov pomerne malá.

Existujú však obavy, že ak bude Berlín trvať na tom, aby mal nemecký parlament na EFSF väčší vplyv, začnú sa podobných privilégií dožadovať i ďalšie štáty. To by zrejme obmedzilo akcieschopnosť fondu, keď bude potrebné rýchlo dohodnúť pomoc niektorej z členských krajín eurozóny.

Niektorí konzervatívni zákonodarcovia navrhujú, aby mohol Bundestag v otázke využitia EFSF dostávať konzultácie. Hlavný rozpočtový expert konzervatívneho bloku CDU/CSU Norbert Barthle si myslí, že by to mohlo upokojiť rebelov, ktorí chcú viac právomocí pre zákonodarcov. Rokovania v parlamente by v takom prípade možnosti EFSF nijako neobmedzovali, takže by sa ani nezvýšilo riziko šírenia dlhovej nákazy v eurozóne.

Konzervatívna aliancia kancelárky A. Merkelovej a jej kresťanských demokratov (CDU) má v Bundestagu 330 kresiel z 620. Ak bude proti návrhu hlasovať minimálne 20 koaličných zákonodarcov, potom sa bude A. Merkelová musieť pokúsiť získať hlasy ľavicovej opozície, teda sociálnych demokratov a Zelených.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com