Nemecká rozviedka BND varuje pred zvažovanou európskou finančnou pomocou Cypru. Podľa tajnej služby by z nej totiž profitovali najmä bohatí Rusi, ktorí do cyperských bánk často ukrývajú špinavé peniaze. S odvolaním sa na tajnú správu BND to napísal v dnešnom vydaní nemecký časopis Der Spiegel.
Podľa BND majú ruskí občania na ostrove uložených 26 miliárd dolárov (20,3 miliardy eur), čo je viac ako ročný hrubý domáci produkt Cypru. Tieto peniaze by boli zaistené, ak by tamojšie banky dostali pomoc z európskeho záchranného balíka, upozorňuje nemecká zahraničná služba. Podľa nej Cyprus navyše stále umožňuje pranie špinavých peňazí.
Podľa analýzy rozviedky Cyprus síce formálne dodržiava všetky dohody o boji proti praniu nelegálnych prostriedkov, problém je ale s ich presadzovaním. Majetným Rusom to navyše uľahčuje veľkorysosť tamojších úradov, ktoré im umožňujú získavať cyperskej občianstvo, a tým právo na pobyt v celej Európskej únii. Podľa BND to už využilo približne 80 ruských oligarchov.
Najsilnejšia nemecká opozičná strana SPD, na ktorej podpore v parlamente bola v poslednom čase pri presadzovaní európskych záchranných balíkov závislá vláda kancelárky Angely Merkelovej, nemieni prípadnú pomoc Cypru odhlasovať automaticky. "Pred súhlasom SPD s pôžičkou pre Cyprus sa bude musieť hovoriť o obchodnom modeli tejto krajiny," povedal Spiegelu rozpočtový expert SPD Carsten Schneider. "Nemôžeme istiť ruské špinavé peniaze v cyperských bankách peniazmi nemeckých daňových poplatníkov," dodal.
Podľa magazínu sa však Merkelová obáva dominového efektu v eurozóne, ak by menová únia nechala ostrov v Stredozemnom mori padnúť. Súčasne si je ale vraj vedomá kontroverznosti takejto pomoci a politických rizík, ktoré môže znamenať.
Cyprus patrí od 70. rokov minulého storočia medzi takzvané daňové raje. Jeho obľuba vzrástla v 90. rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu, keď štvornásobne narástol počet anonymných firiem sídliacich na Cypre na viac ako 40-tisíc a nikto sa ich nepýtal, odkiaľ ich peniaze pochádzajú, píše Der Spiegel. Bankový sektor je podľa neho pre ostrovnú republiku kľúčový; v niektorých dobách tvorili finančné služby 70 percent hospodárskeho produktu krajiny.
Cyprus však v súčasnosti zápasí s ekonomickými problémami a tamojšia vláda už skôr avizovala, že sa zrejme nezaobíde bez zahraničnej finančnej pomoci. Cyperská ekonomika je silne previazaná s Gréckom, ktoré je už tri roky v hlbokej kríze. To isté platí o cyperských bankách, ktoré držia veľké množstvo prakticky bezcenných gréckych štátnych dlhopisov za miliardy eur. Časť týchto investícií už museli odpísať, čo ďalej zhoršilo ich bilanciu.
Rokovania Nikózie s medzinárodnými veriteľmi ale zatiaľ sprevádzajú spory o podmienkach pomoci, najmä v otázkach týkajúcich sa rekapitalizácie bánk a privatizácie. Cyprus tento rok získal pôžičku od Ruska vo výške 2,5 miliardy eur. Tieto peniaze však už cyperskej vláde došli a Moskva sa údajne zdráha poskytnúť ďalšie.
Zdroj: SITA/AP
Ilustračné foto - SITA / AP