Z reakcie Berlína na plán zelených dotácií Joea Bidena sú znepokojení úradníci v Paríži a Madride. Obávajú, že by to mohlo poskytnúť nemeckým firmám nespravodlivú výhodu nad ich európskymi rivalmi. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Zatiaľ čo nemecká vláda zvažuje balík podpory vo výške 10 miliárd eur pre spoločnosti, ktoré prechádzajú na zelené technológie, Francúzsko a Španielsko chcú, aby lídri Európskej únie prišli so spoločnou odpoveďou.

O ďalšom financovaní EÚ na ochranu spoločností a pracovných miest sa bude diskutovať na štvrtkovom summite v Bruseli, uviedli nemenovaní francúzski a španielski predstavitelia. Program stretnutia zahŕňa energetiku, bezpečnosť a priemyselnú politiku.

Nemecko sa postavilo proti výzvam na agresívnejšiu európsku reakciu na Bidenov zákon o znižovaní inflácie vo výške 369 miliárd dolárov a namiesto toho argumentovalo zefektívnením rozdeľovania existujúcich finančných prostriedkov EÚ. Španielsky predstaviteľ uviedol, že aj keď existuje priestor pri určení spôsobu vyplácania finančných prostriedkov, je potrebná silnejšia reakcia na ochranu priemyselných odvetví, ako je elektromobilita. Obe krajiny by mohli ďalej koordinovať svoju pozíciu počas januárovej návštevy Emmanuela Macrona v Madride.

Opatrnosť voči Washingtonu

Berlín už nahneval ostatné členské štáty, keď predstavil plán v hodnote 200 miliárd eur na ochranu nemeckých spoločností a spotrebiteľov pred prudkým nárastom cien energií.

Európski lídri varovali, že americká legislatíva môže poškodiť európske spoločnosti. Predstavitelia EÚ však súkromne uviedli, že lídri sú opatrní pri podnecovaní napätia s Washingtonom, keďže USA zohrávajú ústrednú úlohu pri podpore boja Ukrajiny proti Rusku. Táto obava je obzvlášť akútna v Berlíne, kde kancelár Olaf Scholz chce oživiť obchodné rokovania medzi EÚ a USA.

Počas štvrtkových rokovaní môžu lídri EÚ požiadať Európsku komisiu, aby posúdila, koľko peňazí z existujúceho rozpočtu by sa mohlo presmerovať na podporu spoločností v EÚ, a aby sa pozrela na potenciálne zmeny blokovania štátnej pomoci v eurobloku, uviedol predstaviteľ EÚ. Tieto diskusie môžu pokračovať na ďalšom samite vo februári.

Diskusie o Bidenovom klimatickom balíku prichádzajú podľa predstaviteľa EÚ v čase, keď sa členské štáty čoraz viac obávajú straty konkurencieschopnosti s USA a ázijskými krajinami.

Fond suverenity

Šéfka výkonnej zložky EÚ Ursula Von der Leyenová už navrhla doplnenie existujúcich fondov a pôžičiek, ktoré majú pomôcť bloku stať sa nezávislým od ruských fosílnych palív a prekonať covidovú pandémiu. Vyzvala tiež na vytvorenie nového „fondu suverenity“ pre zelené technológie.

Aj keď nešpecifikovala, či bude tento nový nástroj financovaný zo spoločnej pôžičky, návrh odrážal spoločne podporovaný fond na obnovu po covide vytvorený v roku 2020, čo vyvolalo obavy medzi fiškálne konzervatívnejšími európskymi členskými štátmi.

Po tom, čo sa Francúzsko a Nemecko dohodli, že presadia návrh spoločnej pôžičky na prekonanie pandémie v roku 2020, E. Macron už navrhol ambicióznejší priemyselný plán založený na spoločnom dlhu, ktorý by zodpovedal reakcii USA na pandémiu. Zatiaľ čo Francúzsko ticho ustúpilo tvárou v tvár odporu zo strany partnerov, táto myšlienka zostáva v Paríži živá.

Ďalšie dôležité správy

KK37 Greer - Na snímke zamestnankyňa kráča vo výrobnom závode automobilky BMW v Spartanburgu v Južnej Karolíne 19. októbra 2022. BMW investuje v USA do výroby elektromobilov a batérií celkovo 1,7 miliardy USD (1,74 miliardy eur). Ohlásená investícia zahŕňa 1 miliardu USD do prípravy produkcie elektromobilov v existujúcom závode automobilky v Spartanburgu v Južnej Karolíne. FOTO TASR/AP
FILE - An employee works in the X3, X45 assembly hall at the BMW Spartanburg plant in Greer, S.C., Oct. 19, 202
Neprehliadnite

Prvé európske podniky už sadli na lep štedrému systému dotácií v USA. Získajú milióny navyše