Inflácia v Nemecku sa v minulom mesiaci zrýchlila a po takmer 28 rokoch sa dostala nad hranicu 4 percent. Jej motorom zostáva rast cien energií.
Spotrebiteľské ceny v septembri medziročne stúpli o 4,1 percenta, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis a potvrdil svoj predbežný odhad.
Medziročná miera inflácie sa v Nemecku nachádzala nad štyrmi percentami naposledy v decembri 1993, keď dosiahla 4,3 percenta. V predchádzajúcich dvoch mesiacoch, v auguste a júli, sa medziročná miera inflácie pohybovala tesne pod 4 percentá.
Bez započítania cien energií dosiahla inflácia v septembri 3,1 percenta a bez započítania cien energií a potravín 2,9 percenta.
V medzimesačnom porovnaní nemecké spotrebiteľské ceny v septembri stagnovali.
Spotrebitelia v septembri zaplatili výrazne viac predovšetkým za energie, ktorých ceny medziročne vyskočili o 14,3 percenta. Vykurovací olej zdražel o 76,5 percenta a pohonné látky o 28,4 percenta. Ceny plynu sa zvýšili o 5,7 percenta a elektriny o 2 percentá.
Medzi dôvody prudkého zdraženie energií patrí vysoký globálny dopyt podporovaný zotavovaním ekonomík z koronakrízy a nízka báza pre porovnanie z minulého roka. Ďalším faktorom bola uhlíková daň zavedená na začiatku roka.
Ceny potravín v septembri medziročne vzrástli o 4,9 percenta. Medzičasom sa už plne prejavilo aj opätovné zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) po jej dočasnom znížení v druhej polovici 2020.