Nemeckej ekonomike sa darí horšie ako ostatným a tento rok vykáže nulový rast. V aktualizovanej prognóze to vo štvrtok uviedol nemecký hospodársky inštitút Ifo. Znížil tak svoj júnový odhad, ktorý počítal s rastom hrubého domáceho produktu o 0,4 percenta. Inštitút tiež znížil odhad rastu na budúci rok na 0,9 percenta z predtým uvádzaných 1,5 percenta. Podľa hlavného prognostika Ifo Tima Wollmershäusera nemecká ekonomika bojuje so štrukturálnymi problémami a s nedostatkom investícií.
Zaseknutá ekonomika
„Nemecká ekonomika sa zasekla a potáca sa v útlme, zatiaľ čo ostatné krajiny pociťujú vzostup,“ uvádza Wollmershäuser. „Máme štrukturálnu krízu. Investuje sa príliš málo, najmä v priemysle, a produktivita už roky stagnuje. Máme aj hospodársku krízu. Situácia okolo objednávok je zlá a prírastky kúpnej sily nevedú k zvýšenej spotrebe, ale k vyšším úsporám, pretože ľudia sa stretávajú s neistotou,“ dodal.
Zábleskom nádeje môže byť štvrtková správa nemeckých štatistikov o nečakanom raste priemyselných objednávok. Ich objem sa v júli oproti júnu zvýšil o 2,9 percenta. Analytici pritom odhadovali, že o 1,5 percenta klesne. Štatistici tiež upravili smerom nahor júnový údaj, v tomto mesiaci sa objem objednávok nakoniec zvýšil o 4,6 percenta namiesto predtým uvádzaných 3,9 percenta. Analytici ale majú číslo za skreslené veľkými objednávkami. Podľa hlavného ekonóma banky LBBW Jensa-Olivera Niklascha je druhý rast objemu objednávok po sebe „pravdepodobne len osamoteným ostrovom v mori slabých údajov“.
Ifo uvádza, že miera úspor teraz predstavuje 11,3 percenta, čo je výrazne viac ako desaťročný priemer pred koronavírusovou krízou. Priaznivo sa ale podľa inštitútu budú vyvíjať ceny. Miera inflácie bude naďalej klesať z vlaňajších priemerných 5,9 percenta na tohtoročných 2,2 percenta. Miera nezamestnanosti sa ale zvýši z vlaňajších 5,7 percenta na šesť percent.
Negatívne vplyvy
Negatívny vplyv na ekonomiku bude mať v tomto roku podľa Ifo stavebníctvo a priemysel. Ich produkcia by sa mala znížiť o 3,1 percenta respektíve o dve percentá.
„Dekarbonizácia, digitalizácia, demografické zmeny, pandémia koronaviru, šok z cien energií a meniaca sa úloha Číny v globálnej ekonomike vyvíjajú tlak na zavedené obchodné modely a nútia podniky prispôsobovať svoje výrobné štruktúry,“ hovorí Wollmershäuser. V dôsledku toho podľa neho dochádza k prepadu investícií, najmä v priemysle, ktorý v Nemecku tvorí podstatne vyšší podiel hospodárskej produkcie ako inde. „A populácia starne rýchlejšie, pracuje čoraz menej ľudí. Presuny z priemyslu do sektora služieb do veľkej miery vysvetľujú stagnáciu produktivity v posledných rokoch,“ dodáva analytik.
Horšie ako Ifo hodnotí výhľad nemeckej ekonomiky Kielský inštitút pre svetové hospodárstvo (IfW). Podľa jeho v stredu zverejneného výhľadu bude ekonomika v tomto roku pokračovať v poklese a jej výkon sa zníži o 0,1 percenta. V letnom výhľade pritom IfW ešte predpokladal, že nemecká ekonomika tento rok vykáže rast o 0,2 percenta. V minulom roku klesla o 0,3 percenta.