Najväčšia európska ekonomika si vlani udržala silný rast, ktorý naznačovali trendy z posledných štvrťrokov. V minulom roku hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka medziročne zosilnel o 3,6 percenta. Podľa spolkového štatistického úradu si tak prilepšil najviac za posledných 18 rokov.

Nemecko potvrdilo, že zostáva hlavným motorom rastu celej eurozóny. V roku 2009 naopak zaznamenal HDP krajiny najväčší povojnový pokles 4,7 percenta. Minuloročný rast bol v línii s očakávaniami 28 analytikov oslovených agentúrou Bloomberg.

Vo štvrtom štvrťroku nemecká ekonomika medzikvartálne zosilnela o pol percenta. Na tento rok nemecká centrálna banka očakáva ekonomický rast na úrovni dvoch percent a v roku 2012 oslabenie tempa rastu na úroveň 1,5 percenta.

Súkromná spotreba v krajine v minulom roku zosilnela o pol percenta, vládne výdavky o 2,2 percenta. Export ako jeden z hlavných ťahúňov nemeckej ekonomiky medziročne vzlietol o 14,2 percenta, import sa zdvihol o trinásť percent.

”Rastový impulz pokračuje v prvom štvrťroku a súčasné odhady sa môžu ešte ukázať ako priveľmi pesimistické. Nemecká ekonomika sa pravdepodobne vráti k svojej predkrízovej úrovni už v treťom štvrťroku”, odhaduje ekonóm zo Société Générale Klaus Baader.

Potešiteľné pre národohospodárov bolo, že nemeckú ekonomiku už neťahá dopredu len dlhodobo dominujúci export, ale aj lepšiaca sa domáca spotreba domácností a rastúce investície firiem. Domácu spotrebu výrazne podporil aj rozvoj stimulačných programov. Domáci dopyt, ktorý zosilnel o 2,5 percenta, prispel k rastu HDP minulý rok najviac.

Spotreba domácností sa dvíhala aj s klesajúcou nezamestnanosťou v krajine. Počet ľudí bez práce medziročne klesol o 262-tisíc pracovníkov, čo nabudilo výdavky domácností najmä v druhej polovici roka. Rast vládnych stimulov a výdavkov sa negatívne premietol na vyššom rozpočtovom schodku nemeckej vlády, ktorý dosiahol 3,5 percenta v pomere k výkonu ekonomiky. V roku 2009 bol na úrovni troch percent. Väčšina investorov aj napriek tomu považuje nemecké vládne dlhopisy za najbezpečnejšie cenné papiere spomedzi európskych krajín a Nemecko si financuje svoje dlhy najlacnejšie v eurozóne.

Ilustračné foto na titulke - SITA/AP