Nemecko dúfa, že jeho ekonomika sa po dvoch rokoch poklesu môže v roku 2025 odraziť od dna. Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu ale ohrozuje zotavovanie najväčšieho európskeho hospodárstva.
Naštrbenie obchodných vzťahov
Protekcionistická politika, ktorou sa Trump vyhráža, by mohla znížiť HDP európskej krajiny o jedno percento a pripraviť ho o 300-tisíc pracovných miest.
Už takmer desaťročie sú USA destináciou číslo jedna pre nemecký export. Od spotrebiteľov v Spojených štátoch je silne závislý aj automobilový priemysel.
Počas svojho prvého funkčného obdobia pritom Trump povedal, že obchodný prebytok Nemecka s USA je „veľmi zlý“ a k téme sa teraz vrátil. „Nič neberú, ale dovážajú svoje Mercedesy, svoje BMW, svoje Volkswageny,“ vyhlásil počas volebnej kampane.
Clá môžu Nemcov zabolieť
Ak by staronový prezident naozaj uvalil 20-percentné clo na tovar z EÚ, nemecký vývoz do USA by mohol klesnúť až o 15 percent a za celý Trumpov mandát prísť o 130 až 180 miliárd eur.
Od exportu je navyše závislých aj približne 1,2 milióna pracovných miest, pričom clá by mohli zlikvidovať až 300-tisíc z nich.
Zároveň môžu spôsobiť, že nemecký tovar bude drahší, a teda v USA menej konkurencieschopný, čo môže viesť k presunu výroby za Atlantik. „Súkromné investície v Nemecku budú pravdepodobne ďalej klesať, čo by mohlo urýchliť deindustrializáciu,“ varoval prezident ekonomického inštitútu DIW Marcel Fratzscher.
Mnohé nemecké podniky už majú významnú americkú základňu. Automobilový priemysel napríklad v továrňach v Spojených štátoch zamestnáva približne 138-tisíc ľudí.