Nemecká ekonomika dostáva pred februárovými predčasnými voľbami zlú správu. Podľa analytikov by HDP mohlo v roku 2024 poklesnúť o 0,2 percenta, napriek miernemu rastu o 0,1 percenta v štvrtom kvartáli.
Očakávaný pokles ostro kontrastuje s predpokladaným rastom o 0,8 percenta v rámci eurozóny. Nemecké dáta naznačujú, že oživenie je stále v nedohľadne – najmä v najviac postihnutom priemyselnom sektore. „Očakávame, že slabosť priemyslu bude naďalej brzdiť celkovú ekonomickú aktivitu Nemecka. Rast HDP v roku 2025 bude len mierny, po dvoch rokoch poklesu. Ak sa zvýšia clá USA na európsky export, Nemecko by sa mohlo opäť ocitnúť v recesii,“ uviedol ekonóm Bloombergu Martin Ademmer.
Priemysel zostáva kľúčovou zložkou nemeckého hospodárstva, pripomína analytik finančných trhov spoločnosti XTB Marek Nemky. Jeho podiel na HDP dosahuje približne 27 percent, čo je výrazne viac v porovnaní s USA (19 percent). „Práve priemyselné odvetvia, najmä energeticky náročné, a automobilový sektor, zaznamenali v posledných rokoch najväčšie problémy“.
Odborník dôvodí, že automobilový sektor, ktorý patrí k najvýznamnejším, čelí problémom spôsobeným prechodom na elektromobilitu. „Európske automobilky vrátane nemeckých zaostávajú za konkurenciou z Číny, ktorá dokázala ponúknuť porovnateľné produkty za nižšie náklady. Okrem toho je sektor ovplyvnený aj cyklickým poklesom dopytu po automobiloch po niekoľkých silných rokoch”.
Každá nemecká domácnosť je chudobnejšia o 2 500 eur. Nezvratný osud hrozí aj zvyšku Európy
Kombinácia viacerých faktorov, najmä problémov v priemysle, energetickej politiky, stagnujúceho svetového obchodu, reštriktívnej monetárnej politiky a vysokej miery regulácie – vedie podľa neho k výraznému spomaleniu nemeckej ekonomiky.
To má zásadný vplyv na Slovensko, ktoré je úzko ekonomicky previazané s Nemeckom. „Nemecko je najväčším obchodným partnerom Slovenska – približne 20 percent slovenského exportu smeruje práve tam. Podobná situácia je aj v Českej republike, kde až 32 percent exportu putuje do Nemecka. Tieto čísla zdôrazňujú, aký významný dôsledok môže mať hospodársky vývoj v Nemecku na stredoeurópske ekonomiky,“ povedal M. Nemky.
- Predvolebné prieskumy majú jasných favoritov
Predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa budú konať 23. februára. Súčasného kancelára Olafa Scholza, ktorého krehká trojkoalícia musela čeliť dôsledkom pandémie, ruskej invázie na Ukrajinu a energetickej kríze, zrejme nahradí líder konzervatívneho bloku CDU/CSU Friedrich Merz. V predvolebných prieskumoch momentálne jasne vedie.
Aktuálne zisťovania verejnej mienky naznačujú, že druhou najsilnejšou stranou v nemeckom parlamente by sa mohla stať krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD). Tá už vlani dosiahla významné víťazstvo v regionálnych voľbách.
Zatiaľ čo slovenský export pokračuje v raste, pozitívny trend môže byť len dočasný. Dôvodom podľa experta je, že obchodné kontrakty, najmä v priemysle, bývajú často uzatvárané na dlhšie obdobia. „Negatívne dôsledky spomalenia nemeckej ekonomiky sa preto môžu prejaviť s určitým oneskorením.“
Ešte aj najchudobnejšie štáty USA majú vyšší HDP na obyvateľa ako veľké európske ekonomiky
„Automobilový sektor, ktorý je pre Slovensko kľúčový, by mohol byť obzvlášť zasiahnutý, ak nemecké automobilky nezačnú efektívne riešiť problémy s prechodom na elektromobilitu a konkurenciou z Číny. Ak dôjde k poklesu objednávok z Nemecka, slovenské závody by mohli čeliť zníženiu výroby”.
Nemecko je najväčšou ekonomikou EÚ a tvorí takmer štvrtinu celkového HDP únie. Spomalenie jeho hospodárskej aktivity má preto vplyv na celú európsku ekonomiku, pripomína ešte M. Nemky.„Problémy, ako energetická kríza, vysoké ceny energií a pokles konkurencieschopnosti, sa neobmedzujú iba na Nemecko. Podobným výzvam čelí mnoho krajín EÚ, čo komplikuje celkovú ekonomickú situáciu v regióne”.