Nemecko sa rúti do nevídanej energetickej, hospodárskej a napokon možno aj politickej krízy. Hlavný bojovník v boji za nezávislosť Nemecka od ruských dodávok energie – zelený vicekancelár Robert Habeck – vyzerá každým dňom zúfalejšie: Rozhodnutie odstaviť posledné tri nemecké atómky ku koncu roka stále nechce revidovať; jeho tvrdenie, že sa už podarilo znížiť závislosť Nemecka od ruskej ropy na iba 12 percent, je podľa energetických analytikov, ktorí vychádzajú skôr od závislosti vo výške až 28 percent, zbožné želanie; z troch narýchlo plánovaných plávajúcich LNG terminálov, ktoré majú zásobovať Nemecko americkým alebo katarským plynom, je stále iba jeden schválený; no a odpoveď na otázku, odkiaľ vezme potrebné LNG tankery, keďže tie existujúce sú dlhodobo vybookované, ešte nenašiel.
Situáciu zhoršuje skutočnosť, že Rusi už niekoľko týždňov dodávajú iba približne 40 percent množstva plynu, ktoré by sa do kľúčového plynovodu Nord Stream 1 zmestilo – a 11. júla daný tok vyschne úplne. Začína sa totiž pravidelná údržba plynovodu. Tá je naplánovaná na desať dní, čo v bežných časoch nie je žiadna veľká vec. V súčasnej situácii si ale Nemci nemôžu byť istí, či Putin 22. júla kohútik opäť otvorí.
22. júl bude pre Nemcov napínavým dňom.
Ak všetko padne, Nemecko sa dostane už pred zimou do núdzového stavu. Krajinu bude riadiť Lagezentrum (Situačné centrum), ktoré disponuje vlastnou výrobou energie a zásobovaním vodou. V nepretržitých zmenách by tam pracovalo 65 štátnych špecialistov, ktorí by rozhodli, kto vôbec dostane ešte plyn – a kto už nie.
Súkromné domácnosti a časti kritickej infraštruktúry, ako sú nemocnice alebo domovy dôchodcov, by mali byť vypnuté ako posledné. V niektorých regiónoch však nie je možné rozlišovať, či sa plyn dodáva podnikom alebo súkromným odberateľom. Nájomníkom bytového družstva v saskom Dippoldiswalde už bolo oznámené, že teplá voda na sprchovanie bude k dispozícii už len medzi štvrtou a ôsmou hodinou ráno, na obed medzi jedenástou a trinástou hodinou a medzi piatou a deviatou hodinou večer. Vykurovanie sa nemôže používať až do septembra. Aj v Hamburgu zelený minister za životné prostredie práve oznámil, že v prípade akútneho nedostatku plynu by teplá voda mohla byť k dispozícii len v určitých fázach dňa.
Skrátka, Nemci začínajú rátať s tým, že v zime im bude v byte zima. A že významnú časť priemyslu možno už bude potrebné odstaviť v lete.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?