Inštalácia solárnych panelov je jednoduchá a výrazne znižuje náklady na elektrinu. Reč je o solárnych paneloch, ktoré si v Nemecku na balkón pripevnilo už zhruba 1,5 milióna domácností. V krajine sú tieto vychytávky také populárne, že dostali vlastné pomenovanie – Balkonkraftwerk, čo v preklade znamená balkónová elektráreň.
Výrobcovia tvrdia, že inštalácia dvoch 300-wattových panelov môže domácnostiam znížiť účet za elektrinu až o 30 percent. Pri počiatočných nákladoch v rozmedzí 400 až 800 eur a bez potreby platby za inštaláciu si na seba zarobia do šiestich rokov. „Krása balkónových solárnych panelov spočíva v tom, že sú flexibilné, lacné a dajú sa do domácej siete jednoducho pripojiť cez konvertor, takže nie je potrebné platiť za inštaláciu,“ vysvetlil Guardianu Santiago Vernetta, generálny riaditeľ Tornasol Energy.
Riaditeľka madridskej organizácie Fundación Renovables Raquel Pauleová zdôraznila, že sebestačnosť, či už na úrovni jednotlivých domácností alebo energetických komunít, je nevyhnutnou súčasťou energetickej transformácie. Z balkónových solárnych panelov tak môžu ťažiť najmä mestá, ktoré sú z hľadiska elektriny takmer úplne závislé od vonkajších zdrojov. Podľa Pauleovej sú ďalším krokom k využívaniu zastavaného prostredia na výrobu elektriny. Vertikálna rozloha miest totiž býva oveľa väčšia ako plocha striech, ktoré sú zvyčajným miestom na inštaláciu panelov.
Solárna energia bola roky tou najrýchlejšie rastúcou a najlacnejšou voľbou. Podľa Michaela Schmela, riaditeľa pre trhové informácie v organizácii SolarPower Europe, ktorá zastrešuje 320 európskych solárnych spoločností, teraz sektor potrebuje popracovať na rozvoji batériových technológií a zvýšiť súdržnosť medzi veternou, solárnou a inými obnoviteľnými zdrojmi energie.