V súčasnosti nejestvuje nijaká požiadavka na zvýšenie ťažby plynu v Groningene, uviedol v čase prebiehajúcej energetickej krízy holandský premiér Mark Rutte po bilaterálnych konzultáciách medzi vládami Holandska a Nemecka.

Aktuálna plynová kríza ponúka len obmedzený rad alternatív okrem úspor energie a nedostatočných dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) z krajín, ako sú Spojené štáty a Katar.

Groningen, kde sa nachádza jedno z najväčších ložísk plynu na svete, je považovaný za jediné miesto v Európe, ktoré by mohlo nahradiť klesajúce dodávky ruského plynu.

Obrovské holandské plynové pole kedysi produkovalo viac ako 40 miliárd kubických metrov plynu ročne, čo zodpovedá 10 percentám spotreby EÚ. Produkciu však obmedzili v dôsledku otrasov pôdy, ktoré desili miestne obyvateľstvo.

Holandská vláda 1. októbra obmedzila produkciu na rok 2023 na 2,8 miliardy kubických metrov, no podľa odhadov ich pod povrchom zostáva približne 470 miliárd. 

Aj napriek hroziacemu nedostatku plynu nemecký kancelár Olaf Scholz počas bilaterálnych rozhovorov nevyzval svojho holandského kolegu, aby dal pokyn na zvýšenie jeho produkcie. 

Na otázku, či nemecká strana požiadala o zvýšenie produkcie plynu v Groningene, Rutte odpovedal: „V tejto chvíli žiadnu takú požiadavku nemáme. „Keď bude najhoršie, tak sa na to pozrieme znova. Pokiaľ ide o nás, momentálne to nie je na programe dňa,“ dodal. 

Rovnako stroho odpovedal novinárom aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý ich odkázal na odpoveď predsedu holandskej vlády. „Na túto otázku do značnej miery odpovedal holandský premiér,“ povedal Scholz. 

Téma ťažby plynu v Groningene je pre holandskú vládu nepríjemná. Tamojšie úrady nechcú mať nič spoločné s využívaním fosílnych zdrojov na úkor blahobytu miestneho obyvateľstva. Táto otázka bola prakticky vylúčená z verejnej diskusie. 

Ostýchavosť Nemecka požiadať holandskú vládu o pomoc môže byť spôsobená existujúcou infraštruktúrou, ktorá je v súčasnosti vyťažená na maximum. „Máme existujúce plynovody na prepravu plynu z Holandska do Nemecka, ktoré sú naplno využívané,“ podotkol Rutte.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Berlín - Nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva a člen Strany zelených Robert Habeck sedí v nemeckom spolkovom parlamente Bundestag počas debaty o ochrane eknonomiky a klímy v Berlíne 8. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Green Party member Robert Habeck, Federal Minister for the Economy and Climate Protection, sits in the Bundestag during the debate on the Economy and Climate Protection budge in Berlin, Germany, Thursday, Sept. 8, 2022. (Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecká energetická spoločnosť predĺži chod uhoľných zdrojov