Vykurovanie nemeckých domácností fungovalo prevažne na zemný plyn a zhltlo 56 percent celkovej spotreby energie v krajine. Taký bol stav do začiatku ruskej vojny na Ukrajine. Kvôli silnej závislosti na energiách z Ruska muselo Nemecko následne hľadať alternatívne zdroje.

Spolková vláda teraz položila na stôl nové návrhy, ktoré sú v súlade s európskym plánom na odstrihnutie sa od ruských palív REPowerEU. Viac ako polovica tepla určeného domácnostiam má do roku 2030 pochádzať z obnoviteľných zdrojov, pričom sa bude využívať najmä solárna a geotermálna energia. V súčasnosti Nemci využívajú len niečo cez 10 percent tejto alternatívnej energie na kúrenie v domoch a bytoch. Silný potenciál geotermálnej energie pre klimaticky neutrálne zásobovanie teplom je tak zatiaľ v Nemecku nedostatočne využitý.

Ministerstvo hospodárstva zdôraznilo, že nakoľko je geotermálna energia dostupná celoročne a spoľahlivo, možno ju využiť na zlepšenie zásobovania teplom počas celého roka. Minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck uviedol: „Geotermálne teplo je nám spoľahlivo dostupné po celý rok, je nezávislé od počasia, krízové a takmer nevyčerpateľné. Je preto správne ďalej podporovať využívanie geotermálnej energie v Nemecku.“ Dôsledne treba tiež zvážiť aj rozširovanie a dekarbonizáciu tepelných sietí, dodal minister. „Pretože oboje je dôležité pre obce a pri rozvoji klimaticky neutrálneho zásobovania teplom.“

V pláne je stovka projektov

V Nemecku existuje konkrétny cieľ vyvinúť do roku 2030 geotermálny potenciál 10 TWh. Nemci chcú preto iniciovať najmenej sto ďalších geotermálnych projektov, pripojiť ich k vykurovacím sieťam a využiť geotermálnu energiu v obytných budovách, štvrtiach a priemyselných procesoch. Problémom je však personál.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa