Nemecké spoločnosti uberajú zo svojich investičných plánov na tento a budúci rok v reakcii na krízu, ktorá sužuje najväčšiu európsku ekonomiku. Vyplynulo to z prieskumu Inštitútu pre ekonomický výskum (Ifo) Mníchovskej univerzity na základe odpovedí tisícky podnikov. Index čistých investičných plánov klesol zo 14,7 v marci na 2,2 v prvých troch novembrových týždňoch. Index meria rozdiel medzi percentom spoločností, ktoré plánujú zvýšiť investície, a tými, ktoré ich plánujú znížiť. „Investičná klíma sa výrazne zhoršila,“ povedala podľa Financial Times Lara Zargesová z Ifo. „Je to výsledok zvýšených nákladov na financovanie, slabého dopytu a neistoty v oblasti hospodárskej politiky.“

Zistenia prišli len niekoľko týždňov po tom, čo súd potvrdil dieru vo výške 60 miliárd eur v nemeckom rozpočte. To skomplikovalo schopnosť Berlína poskytovať firmám v budúcom roku štátnu podporu. Vláda kancelára Olafa Scholza sa stále snaží dohodnúť na novom rozpočte na rok 2024. Minulý týždeň uviedla, že rozhodnutie súdu ju prinúti zrušiť fond hospodárskej stabilizácie v hodnote 200 miliárd eur, ktorý dotuje ceny elektriny a plynu pre domácnosti a podniky.

L. Zargesová povedala, že ju prekvapilo, že spoločnosti, ktoré reagovali po rozhodnutí súdu, boli v súvislosti s investíciami „trochu optimistickejšie“ ako tie, ktoré reagovali pred ním. K najväčšiemu zníženiu investičných plánov došlo podľa prieskumu vo výrobnom sektore, kde index investícií klesol z marcových 21,4 na 6,8. V rámci tohto sektora boli zaznamenané ešte väčšie poklesy medzi energeticky najnáročnejšími priemyselnými skupinami, ako sú výrobcovia chemikálií, čo naznačuje, že tento rok výrazne znížia kapitálové výdavky.

Výrazné škrty vo svojich investičných plánoch signalizovali aj maloobchodníci. Výrobcovia automobilov však uviedli, že ich cieľom je udržať investície na vysokej úrovni. Vedúci globálneho makrovýskumu v holandskej banke ING Carsten Brzeski uviedol, že nedávne rozhodnutie súdu prinieslo „škodu nemeckej ekonomike, ktorú si sama spôsobila“, pričom dodal, že „bude silne zaťažovať nielen investície, ale aj spotrebu“. Ekonóm tak znížil svoju predpoveď rastu nemeckého HDP na budúci rok o 0,4 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Dvaja robotníci sa pozerajú dolu z novej výškovej budovy, ktorá je vo výstavbe v bankovej štvrti v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.
Two workers look down from a new high-rise that is under construction in the banking district in Frankfurt, Germany, Thursday, Oct. 6, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Nemci žiadajú cenovo dostupné bývanie. Vláda stavebný sektor posilní miliardami eur