Či už idete na nákup do supermarketu, alebo kupujete zeleninu na trhovisku, hotovosťou sa vo Švédsku platí málokedy. Dokonca aj niektoré kostoly už zaviedli možnosť, že príspevky im môžete posielať cez mobilnú aplikáciu. Platiť bezhotovostne je vo Švédsku také bežné, že niektoré obchody už klasické peniaze vôbec neakceptujú a na dverách zákazníkov na to vopred upozorňujú.
To sa prejavilo aj v štatistikách. Objem švédskych korún v obehu sa za posledných desať rokov znížil na 50 miliárd z pôvodnej úrovne 112 miliárd švédskych korún.
Menej lúpeží
Stav bezhotovostnej ekonomiky má minimálne jeden pozitívny efekt. Ročne sa uskutočnia len dve bankové lúpeže. Ešte pred ôsmimi rokmi, v čase vrcholu objemu hotovosti na trhu, banky zaznamenali 110 lúpeží. Nízka miera hotovosti tak spôsobila, že džob bankových lupičov vo Švédsku vymiera, upozorňuje magazín The Atlantic.
Centrálna banka naďalej hotovosť emituje, ale podľa prieskumov sa až dve tretiny Švédov priznáva, že by sa bez hotovosti v pohode zaobišli. A to až do takej miery, že len dve percentá hodnoty všetkých transakcií boli uhradené „kešom“. Do dvoch rokov by tento podiel mal klesnúť na 0,5 percenta.
V obchodoch sa hotovosť používa len pri každej piatej platbe (20 percent), čo je o polovicu menej než pred piatimi rokmi. Len pre porovnanie, celosvetový priemer uvádza, že až 75 percent platieb v obchodoch prebieha v hotovosti. Zaujímavé je aj to, že až 900 pobočiek bánk z celkového počtu 1 600 už neuchováva vo svojich pobočkách žiadnu hotovosť a neponúka výber ani vklad hotovosti.
Očakáva sa, že hotovosť bude v škandinávskej krajiny fungovať asi do roku 2030 až 2035. Prieskum agentúry Insight Intelligence začiatkom roka zistil, že iba 25 percent Švédov platí v hotovosti aspoň raz týždenne (pred štyrmi rokmi to bolo 63 percent Švédov). Až 36 percent ľudí nepoužíva hotovosť vôbec alebo len raz či dvakrát ročne niečo menšie zaplatí.
Keď bude pokračovať miznutie hotovosti, bankoví lupiči sa budú musieť zameriavať na niečo iné. To sa mimochodom už deje. Rastie počet lúpeží, keď zlodeji ukradli cenné predmety. Spôsobom, ktorý je ako vystrihnutý z akčného filmu.
Zlodeji vo vysokej rýchlosti otvorili na diaľnici dodávku. K dodávke sa priblížili s vypnutými svetlami vo vysokej rýchlosti v štýle filmu Rýchlo a zbesilo. Zlodeji tak ukradli Apple telefóny za pol milióna eur. Švédska pošta PostNord preto vybavila svoje dodávky bezpečnostnými kamerami, aby ľahšie identifikovala páchateľov. „Tento trend bude ešte narastať, ako bude v obehu čoraz menej peňazí,“ povedal šéf švédskej pošty Alexis Larsson.
Pred dvoma rokmi zlodeji z kamióna ukradli na odpočívadle 600 škatúľ žuvačiek. V marci sa udial prípad, keď zlodeji vrazili bagrom do výkladu luxusného butiku a snažili sa ukradnúť drahý tovar. To isté sa stalo aj vlani, keď sa skupina zlodejov snažila autom prebúrať do vchodu obchodného centra.
Na vzostupe vo Švédsku je aj čierny trh s chránenými zvieratami a rastlinami. Švédska národná rada pre prevenciu kriminality zistila, že v roku 2016 až 15,6 percenta Švédov sa stalo obeťou aspoň jedného trestného činu (krádež, podvod alebo násilné trestné činy) – ide o najvyššiu mieru za desať rokov. Čiastočne za to môže aj nárast gangov predovšetkým vo veľkých mestách.
Kde sú riziká bezhotovostnej ekonomiky
Na jednej strane tak klesá počet zločinov spojených s hotovosťou, ale na strane druhej rastie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?