Akcie výrobcov vakcín prudko rastú. Čína bojuje s najhoršou epidémiou covidu od roku 2020.
Analytici spoločnosti Jefferies v pondelok uviedli, že odstávky výrob a novonariadené lockdowny v Číne podnietili medzi investormi strach, že vykynoženie pandémie bude trvať dlhšie, než sa očakávalo.
Horúce akcie
„Akcie výrobcov vakcín budú pokračovať v čulom obchodovaní na základe globálneho strachu z ďalších covidových vĺn,“ povedal analytik Michael Yee.
Obavy, že pandémia sa bude preťahovať, zvýši dopyt po budúcich objednávkach vakcín.
Akcie spoločnosti Moderna vyskočili o viac ako 8 percent a uzavreli na úrovni 150,07 dolára, pričom v priebehu dňa vzrástli o takmer 20 percent.
Akcie BioNTech sa zhodnotili o 12 percent a uzavreli na 152 dolároch , Pfizer posilnil o 4 percentá na 52,25 dolárov a Johnson & Johnson vzrástol o viac ako percento na 171,69 dolára. Novavax počas dňa spevnil o takmer 15 percent a dosiahol denné maximum 83,25 dolára za akciu.
Prísne opatrenia
Veľké mestá v Číne zavelili do boja proti novým výskytom koronavírusu a uvalili prísne obmedzenia na obchodné aktivity.
Shenzhen, hlavné technologické centrum v južnej Číne nariadil spoločnostiam, aby zastavili všetky nepodstatné obchodné aktivity, alebo nechali zamestnancov pracovať z domu, zatiaľ čo mesto Changchun na severovýchode vstúpilo do karantény.
Dodávateľ komponentov pre Apple, spoločnosť Foxconn zastavil výrobu v Shenzhene, zatiaľ čo Toyota a Volkswagen pozastavili výrobu v Changchune.
V Šanghaji, čínskom finančnom centre, sa školy vrátili k online vyučovaniu a úradníci povedali obyvateľom, aby neopúšťali mesto, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Čína má stále v platnosti prísnu stratégiu nulového výskytu covidu.
Podľa čínskej národnej zdravotníckej komisie, Čína od nedele eviduje viac ako 1 400 nových infekcií covid-19, čo predstavuje celkovo viac ako 8 500 prípadov. Hoci podľa medzinárodných štandardov sú tieto čísla nízke, v Číne je to najviac prípadov od marca 2020.
Zatiaľ čo Čína sa bude pravdepodobne naďalej spoliehať na svoju domácu vakcínu Sinopharm, epidémia udrží svet v pohotovosti a pravdepodobne zvýši dopyt po vakcíne od Moderny. Spoločnosť plánuje na rok 2022 tržby z predaja vakcín vo výške najmenej 19 miliárd dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Pfizer predpokladá príjmy za svoje vakcíny v hodnote 32 miliárd dolárov.