Európska únia by mala prijať opatrenia na zastavenie plytvania solárnou energiou a obmedziť záporné ceny, aby podporila investície.
V liste zaslanom európskej komisárke pre energetiku Kadri Simsonovej to uviedlo 17 organizácií zaoberajúcich sa obnoviteľnými zdrojmi energie.
Európa tento rok v lete vyprodukuje rekordné množstvo solárnej energie a krajiny závislé od uhlia by v čase nízkeho dopytu mohli solárne elektrárne vypínať.
Základné zaťaženie
„Kvôli závislosti na takzvanom základnom zaťažení a nedostatku flexibility čistého systému sa spaľuje uhlie s vysokými emisiami - a čistou, lacnou solárnou energiou sa plytvá," uvádza sa v liste, na ktorý upozornila agentúra Bloomberg.
Základné zaťaženie je minimum elektrickej energie, ktoré sa očakáva, že bude neustále spotrebúvané, a je teda potrebné zabezpečiť jeho neustále dodávanie.
EÚ sa snaží viac spoliehať na obnoviteľné zdroje energie, pretože sa spamätáva z energetickej krízy čiastočne spôsobenej dopadmi invázie ruských vojsk na Ukrajinu.
Časť kontinentu sa tiež potýka s rekordným letným vetrom, ktoré spôsobilo požiare a zvýšilo riziko sucha. To prinútilo úradníkov podporiť nižšie využívanie fosílnych palív.
„Nový normál“
Aj keď ceny energií už klesli na zlomok úrovne z doby vrcholu krízy, na trhoch krátkodobých kontraktov je bežné kolísanie ceny, pretože sú tam obrovské zmeny v ponuke v závislosti od počasia.
Ceny sa tak môžu dostať do záporných hodnôt, keď je v sieti viac elektriny, ako je potrebné na uspokojenie dopytu.
„Neriešená nestabilita cien energií a príliš časté záporné ceny ohrozujú investície do nových fotovoltických zariadení,“ uviedli organizácie. Dodali, že výkyvy ceny budú „novým normálom“.
Načrtnutie riešení
Skupina organizácií vyzvala na stanovenie limitov toho o koľko môže byť znížená produkcia elektriny zo slnka v prípade, že je v elektrickej sieti prebytok, či podpory hybridných solárnych projektov - teda takých, ktoré kombinujú solárnu energetiku s inými zdrojmi energie či technológiami.
Vyzvala tiež na kroky, ktoré by vyriešili negatívne ceny, vrátane zdieľania nákladov s výrobcami elektriny z fosílnych palív. EÚ by podľa skupiny mala zabezpečiť, aby ekonomický rámec nevysielal investorom v prechodnom období zlý signál.