Podľa novely, ktorú v stredu schválila vláda, obec, ktorá ani po dvoch po sebe idúcich voľbách do orgánov samosprávy nemá obecné zastupiteľstvo ani starostu, môže vláda nariadením pričleniť k susediacej obci, ktorá sa nachádza v tom istom okrese. Podľa ministra by takýto krok mohol byť možný aj v súvislosti s prevenciou kriminality.
Príkladom takejto situácie je napríklad rozmáhajúca sa úžera v niektorých obciach s rómskymi komunitami. „Keď samospráva a jej opatrenia zhoršujú situáciu namiesto zlepšovania, tam je potrebné zakročiť," uviedol R. Kaliňák. „My do toho ešte vstúpime, možno pri parlamentnom rokovaní," dodal minister s tým, že na podobné situácie je potrebné v rámci zlepšenia chodu samospráv reagovať.
Nefunkčná obec pričlenením zanikne
Fungovanie obcí, ktoré nemajú vedenie ani orgány, kompetencie medzi starostami a zastupiteľstvom, prijímanie všeobecne záväzných nariadení, ktoré idú nad rámec zákonov, ako aj hornú hranicu počtu miestnych poslancov rieši novela zákona o obecnom zriadení, ktorú v stredu schválila vláda. Novelu predložilo Ministerstvo vnútra SR v súčinnosti so Združením miest a obcí Slovenska.
Legislatíva upravuje mechanizmus pričlenenia obce bez vedenia k susediacej obci. Obec, ktorá ani po dvoch po sebe idúcich voľbách do orgánov samosprávy nemá obecné zastupiteľstvo ani starostu, môže vláda nariadením pričleniť k susediacej obci, ktorá sa nachádza v tom istom okrese. Nefunkčná obec pričlenením zaniká.
Novela zároveň zavádza možnosť poskytnúť jednorazový finančný príspevok zo štátneho rozpočtu obci, ku ktorej sa obec bez zvolených orgánov pričlení. Súhlas či nesúhlas s pričlenením nefunkčnej obce vyjadruje obecné zastupiteľstvo susediacej obce. Ak s pričlenením nesúhlasí žiadna susedná obec, zmenu nemožno vykonať.