Červený kríž vyhlásil v Spojených štátoch núdzový stav z dôvodu nedostatku krvi, keďže jej zásoby v júli klesli o viac než 25 percent. Startup Safi Biotherapeutics plánuje tento problém vyriešiť dodávkami krvi vypestovanej v laboratóriu.

Výroba červených krviniek z kmeňových buniek je veľmi nákladný a zložitý proces, ktorým naraz nemožno vytvoriť veľké množstvo produktu. V novembri 2022 napríklad britskí vedci v rámci klinickej štúdie dokázali pomocou transfúzie podať pacientom len približne jednu až dve čajové lyžičky umelej krvi.

Cieľom Safi Biotherapeutics je tento proces komercionalizovať. Startup produkuje červené krvinky z progenitorových buniek, ktoré pochádzajú z kmeňových buniek v kostnej dreni a majú schopnosť premeniť sa na iný druh buniek. Spoločnosť takisto pracuje aj na vývoji špeciálnych transfúzií pre pacientov s niektorými chronickými ochoreniami, ktorí potrebujú krv bez konkrétnych antigénov.

V súčasnosti dokáže startup vyrobiť jednu jednotku krvi (450 až 500 mililitrov) za menej než dvetisíc dolárov. Cieľom Safi Biotherapeutics je znížiť náklady na 300 až 500 dolárov za jednotku, čo je porovnateľné s cenou krvi od živého darcu, uviedol riaditeľ startupu Doug McConnell.

Safi Biotherapeutics zatiaľ od amerického ministerstva obrany získal 16 miliónov dolárov. Do konca roka by táto suma mohla vďaka ďalšiemu grantu vzrásť na 20 miliónov dolárov. Startup okrem toho vyzbieral päť miliónov dolárov aj od investorov.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) zatiaľ novú technológiu neschválila, pretože startup ešte čakajú roky testovania, aby preukázal, že jeho krvinky sú bezpečné, účinné a výrobný proces spĺňa normy. „Musíme preukázať, že sú bezpečné, účinné a plnia svoju funkciu: dodávajú kyslík a cirkulujú spôsobom porovnateľným s červenými krvinkami od darcov," dodal McConnell.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Britské nemocnice hlásia bezprecedentný nedostatok krvi, volajú po darcoch