Nedôsledné kúrenie drevom spôsobilo stotisícové škody. Viete, ako sa tomu vyhnúť?
Ceny energií motivujú ľudí k návratu k tuhým palivám. Zanedbávajú však svoje povinnosti
1/10 Aká je najčastejšia príčina vzniku požiarov v komíne?
„Najviac požiarov vznikne priamo v komíne, kde sa vznietia nevyčistené sadze. Počas minulej vykurovacej sezóny bolo takýchto požiarov 1 013. Medzi ďalšie príčiny požiarov patrí nevhodná konštrukcia komína, zamurovaný trám či zlé prieduchy v komíne,“ uvádza hovorkyňa Pavla Jakoubková Hasičského záchranného zboru Českej republiky. Okrem rizika požiaru zvyšuje zle priechodný komín aj riziko otravy oxidom uhoľnatým či inými toxínmi, ktoré nie sú správne odvádzané von, ale hromadia sa v priestore.
2/10 Ako možno zabrániť požiarom pri vykurovaní tuhým palivom?
Servis a kontrola vykurovacích zariadení a komína sú základnou formou prevencie rizika požiaru. Podľa prezidenta Hasičského záchranného zboru SR Pavla Mikulášeka by pritom mala byť táto prevencia verejným záujmom. Občanom odporúča, aby tieto činnosti, napríklad čistenie komínov, radšej nechali na odborníkov, a to napriek tomu, že ich môžu vykonávať svojpomocne.
3/10 Ako často by mala domácnosť kontrolovať vykurovacie zariadenie, respektíve komín?
Vyhláška č. 401/2007 Z.z., ktorá sa venuje technickým podmienkam a požiadavkám na protipožiarnu bezpečnosť stanovuje povinnosť kontroly každé štyri mesiace. Ide o prípady, v rámci ktorých sú na komín napojené spotrebiče na tuhé palivá s výkonom do 50 kilowattov za hodinu. V prípade vyššieho výkonu je majiteľ povinný zavolať kominára alebo revízneho technika každé dva mesiace.
4/10 Aké následky má nedodržanie povinnosti kontroly?
Pri zanedbaní kontroly porušujú vlastníci nehnuteľnosti nielen spomínanú vyhlášku, ale aj Požiarny zákon č. 314/2001 Z.z. a hrozí im pokuta od hasičského zboru. Pre fyzické osoby síce ide iba o čiastku do 99 eur, no právnickým osobám hrozí pokuta do výšky 8 298 eur. „Podľa informácii z Komory kominárov Slovenska ide o značné množstvo pokút ročne. Kontroly vykonávajú revízni technici spalinových ciest, protipožiarne hliadky, ak sú v obci zriadené, hasiči, prípadne rôzne inšpektoráty, ktoré kontrolujú aj iné nevyhnutné technické revízie“, vysvetľuje Pavel Mareček z firmy Almeva, ktorá vyrába komíny a spalinové systémy.
5/10 Získa klient, ktorý zanedbal kontrolu komína a vykurovacieho zariadenia, celú poistnú sumu?
Ak osoba postihnutá požiarom nepredloží poisťovni kontrolu starú maximálne jeden rok, dostane zo svojej poistky len percentuálnu časť. „Ak dôjde k požiaru od komína, ktorý poškodený uplatní vo svojej poisťovni, skúma sa vždy príčinná súvislosť medzi chybou na dymovode a vznikom škody, prípadne jej rozsahom. Klientovi potom poisťovňa poistné plnenie kráti len v prípadoch, kedy je táto príčina škody evidentná a súčasne sa zistí, že porušil svoju povinnosť pravidelnej údržby a kontrol,“ vraví Eva Svobodová z poisťovne UNIQA.
6/10 Na prípad požiaru sa vzťahuje poistenie:
Pri výbere poistenia je potrebné dať si pozor na základný rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. V prvom prípade klientovi preplatia škodu, ktorú mu požiar spôsobí na samotnej nehnuteľnosti, napríklad na stenách či streche. V druhom prípade mu preplatia škodu na zničených predmetoch, respektíve na vybavení domácností. Poistenie za škodu zase kryje škody, ktoré môže oheň spôsobiť na cudzom majetku, napríklad u suseda.
7/10 Kedy musí klient kontaktovať poisťovňu v prípade požiaru?
V prípade požiaru musí klient poisťovňu kontaktovať okamžite po jeho uhasení. Môže tak urobiť telefonicky alebo prostredníctvom jej webovej stránky. Odborníci odporúčajú, aby si postihnutý na mieste urobil hneď aj fotodokumentáciu. O ďalšom postupe ho bude informovať poisťovňa.
8/10 Kto znáša plnenie povinností v súvislosti s poistnou udalosťou v prípade, ak nehnuteľnosť obýva nájomca?
„Ak je poškodený v objekte v nájme, musí splnenie svojich povinností doložiť majiteľ domu, teda prenajímateľ,“ vraví Eva Svobodová z poisťovne UNIQA. Dodáva, že v aktuálnej energetickej situácii a s príklonom ľudí k alternatívnym zdrojom tepla je dôležité myslieť v prípade poistenia tiež na fotovoltiku alebo tepelné čerpadlo.
9/10 Prečo sa neoplatí šetriť na poistení v prípade požiaru?
Podľa informácií ministra vnútra Romana Mikulca bola priama škoda, ktorú požiare spôsobili vo výške 500 tisíc eur. Išlo pritom o 64 prípadov od septembra 2021 do marca 2022. Do tejto sumy pritom neboli zarátané škody na zdraví deviatich osôb, ktoré sa zranili, či úmrtie jednej osoby. Skúsenosti spoločnosti Fingo.sk napriek tomu ukazujú, že Slováci poistenie majetku často podceňujú. Množstvo nehnuteľností je totiž nepoistených.
10/10 Čo by mali klienti brať do úvahy pri výbere poistenia proti požiaru?
Pri výbere poistenia proti požiaru by mala hrať hlavnú úlohu hodnota nehnuteľnosti. Poistenie v nedostatočnej hodnote ju nedokáže v plnej miere chrániť. V spoločnosti Fingo.sk sa však stretávajú s tým, že klienti hľadajú len najlacnejšie poistenie na trhu alebo stanovia nižšiu poistnú sumu, ako je skutočná hodnota poisťovanej veci. Častou chybou je aj to, že si ľudia poistia byt alebo dom len na výšku hypotéky. Rovnako riskantné je aj to, ak je poistná zmluva zastaralá a na nehnuteľnosti tak vzniká podpoistenie. Preto odborníci odporúčajú prehodnotiť poistnú zmluvu minimálne jedenkrát za dva až tri roky alebo pri každej výraznejšej zmene, ktorá zvýši hodnotu domu či bytu.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.