Rekordných viac ako 40-tisíc Slovákov poslalo miestnym úradom oznámenie, že v prípade mobilizácie nechcú bojovať so zbraňou v ruke. Vyplýva to z dnešného vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý to uviedol v relácii rádia Expres. Podľa ministra ide o výsledok zneužívania vojny na Ukrajine časťou slovenskej opozície.
Bez zbrane v ruke
Takzvanú mimoriadnu službu, na ktorú môžu byť z radov občanov v krajine povolaní muži v čase vojny alebo vojnového stavu, môžu odoprieť ľudia prostredníctvom príslušného vyhlásenia každoročne v januári.
Zároveň musia uviesť, že mimoriadna služba, teda nasadenie so zbraňou, je v rozpore s ich svedomím alebo vierovyznaním. V prípade vojnového konfliktu by táto skupina mužov vykonávala iné práce.
„Ak by došlo k situácii, ktorú nikto neplánuje, teda k mobilizácii, tak je ten človek rovnako mobilizovaný, ale nedostane zbraň do ruky. Pôjde napríklad kopať zákopy alebo pôjde do nemocníc," povedal Naď.
Čo je za prudkým nárastom?
Na mimoriadnu službu možno z radov civilného obyvateľstva povolať mužov počas trvania ich brannej povinnosti, teda zhruba vo veku 19 až 55 rokov.
Podľa portálu Aktuality vlani mimoriadnu službu na Slovensku odoprelo necelých 1 500 ľudí, predtým tak urobili obvykle len stovky obyvateľov ročne. Tohtoročný prudký nárast oznámení zdôvodnil Naď vyhláseniami politikov z opozičného Smeru-SD, ktorí odmietajú protiruské sankcie a dodávky západných zbraní Ukrajine.
Napríklad poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha predtým hovoril o obave, že by mladí Slováci mohli byť naverbovaní na boj na Ukrajine.
Robert Fico zase tvrdil, že by mohol byť vyhlásený vojnový stav, čo by znamenalo zrušenie septembrových predčasných volieb.